Indonezyjskie gwiazdy polskiego pochodzenia.

Indonezja nie jest krajem do którego Polacy chętnie emigrują, toteż ciężko uwierzyć, że Indonezji są jakieś lokalne gwiazdy polskiego pochodzenia, a jednak. Udało mi się znaleźć dwie takie osoby.

Tamara Bleszyński, a dokładnie Tamara Natalia Christina Mayawati Bleszyński to indonezyjska mega-gwiazda lokalnego kina. Jest córką urodzonego w Warszawie Zbigniewa Bleszyńskiego i Faridy Gasik. Jej ojciec w latach ’50 wyjechał do Holandii, a później statkiem trafił do Indonezji. Był dwukrotnie żonaty, zajmował się sprzedażą polskich kiełbas i budowlanką, otworzył pierwszą w Indonezji klimatyzowaną restaurację oraz zbudował hotel w mieście Purwakarta, którym do dziś zarządza jego syn. Pan Zbigniew zmarł w 2001 roku.
Tamara Bleszyński ukończyła studia aktorskie w Perth w Australii, dzięki „egzotycznej” urodzie i wysokiemu wzrostowi zrobiła błyskawiczną karierę, zagrała w dziesiątkach lokalnych filmów, seriali, telenoweli i reklam, była też modelką, ambasadorką wielu firm oraz piosenkarką, w tym czasie zdobyła szereg nagród dla najlepszej i najpiękniejszej indonezyjskiej aktorki. Szczyt jej kariery przypada na końcówkę lat dziewięćdziesiątych i początek lat dwutysięcznych. Dziś jest na aktorskiej emeryturze i zajmuje się prowadzeniem restauracji na Bali ale nadal jej nazwisko zna absolutnie każdy mieszkaniec Indonezji.

Enzy Storia – córka pochodzącej z prowincji Aceh Maryani Agusrita i Petera Millforda. Tu przyznam, że jestem trochę zmieszany, bo mimo że Peter Milford nie brzmi jak polskie nazwisko to Enzy Storia w swojej oficjalnej biografii i wszystkich wywiadach, artykułach i reportażach utrzymuje, że był on Polakiem i zawsze podkreśla swoje polskie korzenie. Peter Milford zginął w wypadku samochodowym w Stanach Zjednoczonych kiedy córka miała 7 lat i nie znalazłem o nim żadnych informacji.
Enzy Storia uchodzi za gwiazdę młodego pokolenia, urodzona w 1992 roku ta młoda dziewczyna zdążyła już zagrać w pięciu filmach, trzynastu serialach, kilkunastu produkcjach telewizyjnych, wystąpić w ośmiu reklamach i poprowadzić kilka bardzo popularnych talk-show min. indonezyjską edycję Tonight Show

Szukając informacji do tego postu trafiłem na jeszcze jedną ciekawą historię:

Dahlia Poland – to 22 letnia, indonezyjska aktorka która szybko pnie się po szczeblach kariery. Urodziła się na Florydzie, jest córką Indonezyjki Sri Muliani i Amerykanina Jamesa Russela Poland. Historia o tyle ciekawa, że mimo nazwiska “Poland” ta aktorka nie ma nic wspólnego z Polską.
Dahlia najbardziej znana jest z tego, że przeszła dla męża z Islamu na Chrześcijaństwo co w tym konserwatywnym kraju wywołało sporo kontrowersji, nie przeszkodziło jej to jednak w dalszej karierze i Dahlia nadal pojawia się na dużym ekranie. Z powodu tego skandalu słowo Poland przez wiele tygodni pojawiało się na pierwszych stronach indonezyjskich gazet i portali plotkarskich, mimo, że w samej Polsce nikt o tej aferze nie słyszał. Naprawdę kuriozalna sytuacja, można powiedzieć, że nikt tak nie wypromował Polski w Indonezji jak Dahlia Poland. Dlatego umieściłem ją w tym zestawieniu mimo, że nie posiada ona polskich korzeni.

 

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42