National Library of Indonesia – najwyższa biblioteka na świecie.

Budynek Biblioteki Narodowej w Indonezji (Perpustakaan Nasional Republik Indonesia) został oficjalnie otwarty przez Prezydenta Joko Widodo 14 września 2017 roku. Ma 27 pięter i 126.3 metra wysokości co czyni ją najwyższą biblioteką na świecie. Wewnątrz zgromadzono ponad 4 miliony eksponatów – od starych manuskryptów poprzez książki i prace naukowe z czasów kolonialnych, mikrofilmy, dział bardzo rzadkich książek, stare czasopisma, gazety, mapy, zdjęcia, obrazy na kończąc na literaturze współczesnej. Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy.  

Budynek Biblioteki Narodowej w Indonezji znajduje się w samym centrum Dżakarty, tuż obok słynnego National Monument. Biblioteka jest na tyle wysoka i charakterystyczna, że widać ją z daleka.  

National Library of Indonesia
National Monument

Wstęp jest zupełnie darmowy, nie trzeba też posiadać żadnej karty o ile nie zamierzamy nic wypożyczać. Przy wejściu należy jedynie zostawić wszelkie torby i plecaki w depozycie.

wejście do bibioteki

Sam budynek jest bardzo ładny, nowoczesny i ciekawie urządzony. W niczym nie przypomina ‘klasycznej’ biblioteki, miejscami bardziej wygląda jak muzeum i chodzenie po jego wnętrzach sprawiło mi przyjemność. Szczególnie spodobał mi się wielki, zajmujący 4 piętra wysokości regał z książkami ustawiony naprzeciw głównego wejścia który robi duże wrażenie swoimi rozmiarami.  

regał z książkami przy wejściu

Jako ciekawostkę mogę dodać, że sprawdziłem multimedialny katalog i biblioteka posiada w swych zbiorach Władcę Pierścieni, Grę o Tron, Harego Pottera ale niestety nie posiada polskiego Wiedźmina.  

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42