#tydzieńwIndonezji: 4 styczeń 2020

Zapraszam na pierwsze w tym roku wydanie wiadomości z Indonezji. W tym tygodniu przeczytacie min. o dramatycznych powodziach w Dżakarcie, konflikcie dyplomatycznym z Chinami i planach gospodarczych na kolejne lata.   

1. 43 osoby zginęły a ponad 19 tysięcy musiało opuścić domy z powodu tragicznej powodzi jaka nawiedziła Dżakartę 1 stycznia w godzinach porannych. Była ona spowodowana przez ulewne deszcze które doprowadziły do wylania rzek Ciliwung i Cisadane. Woda miała głębokość od 30 do 200 centymetrów. W dzielnicy Cipinang Melayu woda osiągnęła 4 metry.  Wśród ofiar są osoby które straciły życie w wyniku utopienia, hipotermii, osunięcia się ziemi oraz w wyniku porażenia prądem z zalanych wodą transformatorów.  
W mieście przestała funkcjonować kolej, MRT, autobusy, taksówki, zamknięto część autostrad, a przez kilka godzin zamknięte było również lotnisko Dżakarta-Halim Perdanakusuma. Na zalanych obszarach odcięto też prąd.  
Do pomocy poszkodowanym ściągnięto armię, rząd przygotował tymczasowe schroniska oraz paczki z żywnością. Zapowiedziano również, że wszyscy poszkodowani dostaną pomoc finansową. Ostanie tak duże powodzie nawiedziły miasto w 2007, 2002 i 1996 roku.

photo by Antara Foto/Risky Andrianto/via REUTERS

2. Trwa dyplomatyczna wymiana zdań na linii Pekin-Dżakarta związana z oskarżeniami o naruszenia przez Chińczyków indonezyjskiego terytorium morskiego. Zdaniem ekspertów sprawa może zaostrzyć spory terytorialne między Chinami i krajami Azji Południowo-Wschodniej na Morzu Południowochińskim. Od 19 grudnia ponad 60 chińskich kutrów i dwa okręty straży przybrzeżnej wpłynęły na indonezyjskie wody terytorialne, 30 grudnia okręt indonezyjskiej marynarki wojennej namierzył i przegonił kilka chińskich kutrów rybackich ochranianych przez statek chińskiej straży przybrzeżnej. Po tym incydencie Indonezja wezwała do swojego MSZ chińskiego ambasadora oraz wystosowała skargę dyplomatyczną do władz chińskich jednak Pekin odrzucił oskarżenia Indonezji.  

Statek chińskiej straży przybrzeżnej widziany z pokładu okrętu indonezyjskiej marynarki wojennej KRI Tjiptadi-38

3. Rząd ogłosił szczegóły tzw. ‘omnibus laws’ który ma być wielką reformą gospodarczą która będzie stopniowo wprowadzana w ciągu następnych kilku lat. Jej celem jest zwiększenie ilości miejsc pracy i przyśpieszenie rozwoju indonezyjskiej gospodarki. Zakłada on zmianę lub usunięcie ponad 1100 przepisów.  
Wśród najciekawszych zmian które mają wejść w życie można wymienić 

  • Obniżkę podatku dochodowego dla osób prawnych (corporate income tax) z 25% do 22% do 2021 roku i ponowną obniżkę CIT do 20% do 2023 roku  
  • Obniżkę podatku dochodowego od odsetek (income tax on interest) z 20% do jeszcze nieokreślonej kwoty 
  • Objęcie podatkiem firm pokroju Netflix czy Steam które będą musiały płacić nawet jeśli nie są formalnie zarejestrowane w Indonezji  
  • Obcokrajowcy przebywający w Indonezji dłużej niż 6 miesięcy będą od tej pory płacić podatki tylko od tego co zarobią w Indonezji, osoby pracujące np. zdalnie ale mieszkające w Indonezji będą zwolnione z płacenia podatku dochodowego w tym kraju.  
  • Usunięcie niektórych wymogów które do tej pory były konieczne do zarejestrowania działalności gospodarczej. Do tej pory firmę w Indonezji można było zarejestrować jeśli kapitał początkowy wynosił minimum 50 milionów rupii (13,600 złotych), ponadto do tej pory nie było można rejestrować jednoosobowych działalności, każda firma musiała mieć przynajmniej 2 właścicieli. Te przepisy mają zostać zniesione, a firmę będzie można zarejestrować w całości online bez jakichkolwiek ograniczeń.  
  • Ułatwienia w nabywaniu ziemi oraz w zdobywaniu pozwoleń na budowę dla firm 
  • Do tego zapowiedziano zmiany w prawie pracy, ochronie praw pracownika, większą ochronę małych i średnich firm i większe wsparcie dla innowacji 
  • Za złamanie prawa właściciele firm będą ponosić odpowiedzialność finansową a nie będą już wsadzani do więzienia jak do tego pory.

Ale żeby nie było tak kolorowy to nowy rok oznacza też nowe podwyżki. Najbardziej wzrosną papierosy: do 35 tysięcy rupii [9.50 zł] za najtańszą paczkę. Do tej pory papierosy można było kupić za około 3 złote za paczkę, oprócz nich wzrośnie też składka ubezpieczenia, cena za prąd oraz ceny przejazdu przez autostrady.

4. Sprawą która w tym tygodniu nie schodziła z nagłówków wszystkich portali jest sprawa Novela Baswedan.  
Novel Baswedan, prywatnie kuzyn burmistrza Dżakarty Anisa Baswedan, to wysoko postawiony komisarz pracujący w KPK (indonezyjski odpowiednik polskiego Centralnego Biura Antykorupcyjnego) gdzie zajmował się tropieniem największych skandali korupcyjnych w Indonezji i wsadził za kraty wieli lokalnych polityków. 11 kwietnia 2017 roku, kiedy wracał z porannej modlitwy w meczecie został oblany kwasem przez nieznanego sprawcę w wyniku czego stracił jedno oko.  
Dopiero w tym tygodniu, po niemal 2.5 roku śledztwa policji udało się zatrzymać dwóch podejrzanych o dokonanie tego ataku, którzy są… nomen omen… policjantami. Ci nie przyznają się do winy, sam Baswedan w trakcie policyjnego rozpoznania przyznał, że ich nie rozpoznaje. Ponadto nadal nie wiadomo kto w o ogóle zlecił atak.  
Sprawa jest na tyle bulwersująca, że głos w sprawie zabrał sam Prezydent Indonezji Joko Widodo który zaproponował utworzenie niezależnej, sejmowej komisji śledczej. To tylko pokazuje skalę problemu korupcji w Indonezji i niechęć różnych grup politycznych do zwalczenia tego problemu.  
 

foto: Tribunnews.com

5. Skoro jesteśmy w temacie spraw kryminalnych to warto odnotować, że w tym tygodniu z więzienia wyszedł Ahmad Dhani. Jest to indonezyjska gwiazda muzyki rokowej i prezenter telewizyjny, jeden z najbardziej utalentowanych, indonezyjskich muzyków, zdobywca wielu prestiżowych nagród.  
Został on skazany przed sąd w Surabayi na 18 miesięcy więzienia za mowę nienawiści. Po tym gdy w 2017 roku burmistrz Dżakarty Ahok został skazany za bluźnierstwo, Ahmad Dhani w bardzo wulgarny i obraźliwy sposób wypowiedział się na Twitterze o broniących Ahoka chrześcijanach. Nie będę tu przytaczać jego słów, jednak było tak kontrowersyjne iż sąd nie pozostawił na nim suchej nitki.  
Sprawa ta jest przykładem, że mimo iż muzułmanie stanowią większość w Indonezji to nie znaczy, że mogą bezkarnie atakować członków mniejszość religijnych i nawet gwiazda rocka musiała ponieść konsekwencje swoich popisów w intrenecie.

foto: (Antara Photo/Rivan Awal Lingga)

6. Inną, równie kontrowersyjną sprawą w ostatnim tygodniu była sprawa firmy ubezpieczeniowej Asuransi Jiwasraya która znalazła się na skraju bankructwa. Może być największe bankructwo w Indonezji od czasu wielkiego kryzysu w 1998 roku.  
Problemy zaczęły się od tego, że firma bardzo agresywnie inwestowała na giełdzie w akcje wysokiego ryzyka co przyniosło jej stratę w wysokości 13.7 tryliona rupii [3.7 miliarda złotych]. W obliczu tak katastrofalnej straty natychmiast wstrzymano wypłacanie wszystkich polis ubezpieczeniowych klientom, zarząd firmy poprosił też rząd Indonezji o pomoc w wysokości 33 trylionów rupii [9 miliardów złotych] bez których Asuransi Jiwasraya nie jest w stanie utrzymać płynności finansowej i zwyczajnie upadnie z hukiem.  
Do siedziby firmy weszła prokuratura, KPK (Komisja ds. Zwalczania Korupcji) oraz OJK (indonezyjski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego) który ujawnił szereg nadłożyć, nieprawidłowości oraz niegospodarności na przestrzeni wielu ostatnich lat. Zarząd firmy otrzymał nadzór policyjny i zakaz opuszczania kraju.   
Rząd Indonezji rozważa różne formy pomocy – od utworzenia państwowego holdingu i przejęcie Asuransi Jiwasraya do rozbicia jej na mniejsze podmioty i sprzedaż. Podobno jest już kilku potencjalnych, prywatnych inwestorów z Indonezji oraz zza granicy.  

7. Od nowego roku władze Dżakarty wprowadzają program segregacji śmieci i zmniejszenia ilości zanieczyszczeń. Dżakarta chce być pionierskim miejscem w Indonezji i dać przykład innym w kwestii rozwiązania problemu śmieci.  
Ma mocy nowej uchwały wszystkie biura, urzędy, szkoły oraz szpitale i przychodnie będą miały obowiązek sortować siedem rodzajów śmieci – odpady organiczne, papier, elektronika, odpady toksyczne i niebezpieczne, tworzywa sztuczne, metale i pozostałe. Ponadto wszystkie te instytucje będą musiały stworzyć coś co nazwano ‘bankiem śmieci’. Ma to być miejsce gdzie posegregowane śmieci będą składowane i odbierane bezpośrednio przez prywatne firmy recyklingowe z pominięciem wywozu tych śmieci na miejskie wysypisko. Władze miasta liczą na gigantyczne oszczędności dzięki temu, że mniej śmieci będzie odbieranych przez miejskie śmieciarki.  

8. Jeżeli w najbliższym czasie planujecie wycieczkę na Lombok to mam dla was smutne wiadomości. Wulkan Rinjani, popularne turystycznie miejsce na wyspie pozostanie zamknięty dla wspinaczy między 1 stycznia a 31 marca. Takie informacje przekazała Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki. Powodem zamknięcia jest ekstremalna, szybko zmieniająca się pogoda w okresie pory deszczowej która stważa duże niebezpieczeństwo dla odwiedzających. 

Photo courtesy of the Tourism Ministry

Źródła:
1. https://nasional.republika.co.id/berita/q3ij8b328/korban-banjir-capai-43-jiwa
2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Indonezja-i-Chiny-spieraja-sie-o-wody-terytorialne-7798285.html 
https://www.bbc.com/indonesia/dunia-50966528 
3. https://jakartaglobe.id/business/govt-to-submit-job-creation-taxation-bills-in-january
4. https://www.tribunnews.com/nasional/2019/12/31/novel-baswedan-mengaku-tak-pernah-bertemu-dengan-pelaku-penyiraman-air-keras-yang-ditangkap  
https://news.detik.com/berita/d-3471615/disiram-air-keras-novel-baswedan-langsung-telepon-kapolri 
https://m.liputan6.com/news/read/4144972/headline-penyerang-novel-baswedan-ditangkap-adakah-aktor-intelektual
5. https://jakartaglobe.id/news/rocker-ahmad-dhani-released-from-jail-picked-up-by-legislator-wife
6. https://www.cnnindonesia.com/ekonomi/20191230095752-78-460918/kronologi-kasus-gagal-bayar-jiwasraya-versi-ojk
7. https://www.republika.co.id/berita/q3bdgw384/2020-semua-kantor-pemerintahan-dki-wajib-pilah-sampah
8. https://jakartaglobe.id/news/mount-rinjani-closed-for-three-months-to-recover-ecosystem

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42