#tydzieńwIndonezji: 2 luty 2020

Zapraszam na kolejne wydanie wiadomości z Indonezji. Dziś przeczytacie o między innymi o najnowszych informacjach na temat koronawirusa w Indonezji, zacieśnianiu współpracy z Wielką Brytanią, tajemniczym zdewastowaniu meczetu oraz najnowszym nabytku indonezyjskiej marynarki.  
Koronawirus i ewakuacja indonezyjskich obywateli z Wuhan:

1. Do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku koronawirusa w Indonezji. Mimo iż w ubiegłym tygodniu, do szpitali w wielu indonezyjskich miastach przyjęto osoby z podejrzeniem zachorowania to żaden przypadek nie został potwierdzony. Na tę chwilę Indonezja pozostaje bezpiecznym krajem.

2. W niedzielę nad ranem samolot z 243 obywatelami Indonezji ewakuowanymi z Wuhan wylądował na lotnisku na wyspie Batam, skąd następnie zostali oni zabrani wojskowymi samolotami na wyspę Natuna, która leży kilkaset kilometrów od Jawy i tam będą oni musieli przejść kwarantannę w szpitalu znajdującym się w bazie wojskowej na wyspie. Pomysł nie spodobał się mieszkańcom wyspy, co najmniej kilkuset z nich protestuje przed wejściem na lotnisku oraz przez budynkiem lokalnego parlamentu (DPR) 

3. Mimo iż koronawirus nie dotarł do Indonezji to rząd już liczy straty. Między styczniem a czerwcem 2019 roku Indonezję odwiedziło 13.6 miliona turystów, z czego aż 1.05 miliona to byli turyści z Chin. Z powodu epidemii mniej już teraz obłożenie w hotelach jest o 50% – 60% mniejsze w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Według pierwszych szacunków Ministerstwa Finansów straty w branży hotelarskiej i turystycznej mogą sięgnąć setek milionów dolarów. Najbardziej ucierpi Bali oraz Lombok czyli najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca w Indonezji.  

Samolot który wyleciał do Wuhan ( TRIBUNBATAM.id/ARGIANTO DA NUGRAHA)
Brexit. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.  

4. 1 stycznia 2020 to historyczny moment. Wielka Brytania oficjalnie wystąpiła z Unii Europejskiej tym samym przypieczętowując Brexit. 
Jednak nie dla wszystkich do powód do smutku. Owen Jenkins, Ambasador Wielkiej Brytanii w Indonezji i Timor Leste zapowiedział, że jego kraj jest zainteresowany zacieśnianiem współpracy z Indonezją, głownie w zakresie importu i przetwarzania oleju palmowego. Wielka Brytania chce również przyciągnąć większą ilość studentów z Indonezji.  

Tajemnicze zdemolowanie meczetu.  

5. Wiele kontrowersji i pytań wywołała informacja o zdemolowaniu meczetu w Północnym Sulawesi.
Historia jest dość zawiła. Zaczęło się od grupy muzułmańskich pielgrzymów z organizacji Tablighi Jamaat która chciała się modlić w meczecie Al Hidayah Agape we wsi Tumaluntung w północnym Sulawesi. Jednak zostali oni wyproszeni z meczetu przez lokalne władze, które uargumentowały iż budynek meczetu został postawiony nielegalnie czyli bez pozwolenia na budowę (Izin Mendirikan Bangunan) i nie mogą się w nim odbywać modlitwy. 

Kolejnego dnia w socialmediach pojawił się film na którym grupa mężczyzn dokonała zdemolowania meczetu, niszczono dekoracje, wybinajo szyby oraz drzwi, na filmie widać też mężczyzn tłuczących ściany młotkami. Mężczyźni podawali się za członków protestanckiej organizacji Panji Yosua, jednak później ta organizacja zaprzeczyła jakoby miała coś wspólnego z wyburzeniem meczetu. Tu trzeba dodać iż 77% Północnego Sulawesi stanową chrześcijańscy protestanci, 30% muzułmanie, a 4% katolicy. 

Policja cały bada kto stał za zniszczeniem meczetu, jednocześnie apeluje o zachowanie spokoju. Według policji wyburzenie meczetu mogło być prowokacją mającą na celu wywołanie napięć na tle religijnym i etnicznym wśród mieszkańców prowincji.  
Link do filmu poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=X68QDibfnk4&feature=emb_title

Wejście do zdemolowanego meczetu zabezpieczone przez policję ( PHOTO: LIP 6.COM)
Historia jak dwóch Indonezyjczyków oszukało Saudyjską księżniczkę 

6. Policja w Dżakarcie zatrzymała dwoje obywateli Indonezji, po tym gdy Saudyjska księżniczka Lolowah bin Abdullah Al-Saud wniosła przeciwko nim oskarżenie o kradzież pieniędzy.  
Księżniczka między 2011 a 2018 rokiem miała przesłać oskarżonym 510 miliardów rupii (114 milionów złotych) za które ci mieli nabyć działkę na Bali, a następnie wybudować tam luksusową willę dla saudyjskiej rodziny królewskiej. Willa nigdy nie została skończona, a ziemia na której powstała należy do firmy której właścicielem jest jeden z oskarżonych. Ponadto według policji wartość inwestycji została znacznie zawyżona. Postawiono im zarzuty oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy.  

Niedokończona willa Saudyjskiej księżniczki na Bali (foto:tribunbali)
Rządowe plany walki z gruźlicą

7. Na specjalnej konferencji w mieście Cimahi (Jawa Wschodnia) prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział wdrożenie specjalnego programu mającego na celu wyeliminowanie gruźlicy z Indonezji do 2030 roku. W tej chwili Indonezja jest trzecim, po Chinach i Indiach, krajem na świecie gdzie odnotowywane się najwięcej zachorowań na tę chorobę. 

Dyskusja nad medyczną marihuaną  

8. Bardzo wiele dyskusji w tym tygodniu wywołał pomysł Rafly Kande posła partii PKS który zaproponował Ministerstwu Handlu rozpoczęcie eksportu konopi indyjskich które mogą być używane w produkcji leków. Według niego rosnąca popularność konopi w medycynie to szansa dla Indonezji, a szczególnie dla prowincji Aceh gdzie konopie od setek lat były wykorzystywane min. w lokalnej kuchni. Konopie miałyby być uprawiane pod kontrolą rządu i za specjalną licencją.  

Pomysł wywołał wiele skrajnych emocji, sama partia PKS odcięła się od pomysłu swojego posła. Według nich byłoby to sprzeczne z ustawą antynarkotykową, poza za tym mogłoby spowodować wzrost osób uzależnionych od narkotyków.  

Konopie indyjskie w Aceh (Sumber foto : Istimewa)
Nowa łódź podwodna dla indonezyjskiej marynarki  

9. Należący do Marynarki Wojennej Indonezji okręt podwodny typu Nagapasa w ramach prób morskich przeprowadził w tym tygodniu udane zanurzenie. KRI Alugoro zanurzył się na głębokość ok. 250 metrów. Do próby doszło na Morzu Balijskim w pobliżu wyspy Jawa – informuje indonezyjskie przedsiębiorstwo stoczniowe PT PAL. 

KRI Alugoro jest trzecim okrętem podwodnym typu Nagapasa, który trafi do Marynarki Wojennej Indonezji w ramach porozumienia z 2011 r. o wartości 1.1 mld dolarów. Poprzednie dwie jednostki zostały stworzone w Korei Południowej przez koncern stoczniowy Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) i dostarczone w sierpniu 2017 oraz kwietniu 2018 r. Z kolei trzeci okręt podwodny został  zbudowany w należącym do państwa przedsiębiorstwie PT PAL w ramach transferu technologii. Przekazanie KRI Alugoro do TNI–AL ma odbyć się w grudniu 2020 roku. 

Okręty podwodne typu Nagapasa o wyporności 1400 ton mają długość 61 m. i szerokości 6.3 m. Załogę stanowi 33 marynarzy i oficerów. Zasięg operacyjny wynosi 10 tysięcy mil morskich, a maksymalny czas operowana szacowany jest na 50 dni. Okręt osiąga prędkość 21 węzłów w zanurzeniu. 

Nowy okręt podwodny indonezyjskiej marynarki
10. Sunda empire  

Bardzo głośnym wydarzeniem w Indonezji było zatrzymanie przez policję Ratu Agung Ratnaningrum. W 2017 stworzył on nieformalną, nigdzie niezarejestrowaną organizację o nazwie Sunda Empire. Jej nazwa odnosi się do Królestwa Sundy które istniało na Zachodniej Jawie przed tym jak Indonezji została kolonią Holenderską.  

Ratu Agung Ratnaningrum ogłosił się królem Królestwa Sundy, do którego, według niego miała też należeć Australia, Chiny i Rosja. Razem ze swoimi kompanami często publikował też w filmy w socjalmediach na których zawsze pojawiał się w wojskowych mundurach przypominających mundury indonezyjskiej armii. W tych filmach opowiadali zniekształcone lub zmyślone informacje typu “pentagon ma siedzibę w Bandung a nie w USA”, “NATO nie istnieje”, “jesteśmy w posiadaniu broni atomowej”. Ratu Agung twierdził również, że dostaje wsparcie finansowe od Bila Gatesa, a wojskowe mundury i udawanie prawowitych żołnierzy miały uwiarygodnić te rewelacje publikowane w mediach.  
Ratu Agung Ratnaningrum i jego kompani zostali aresztowani pod zarzutem tworzenia fake newsów.  

Członkowie nielegalnej organizacji Sunda Empire (Photo: Esa Monetary Fund (ESA) Nusantara @esa_emf )

źródła:
1. https://nasional.kompas.com/read/2020/02/01/12343361/jumlah-wni-yang-dievakuasi-dari-wuhan-sebanyak-250-orang  
2. https://www.cnnindonesia.com/nasional/20200201155027-20-470721/ratusan-warga-natuna-demo-tolak-karantina-wni-dari-wuhan  
https://nasional.republika.co.id/berita/q51yie335/pesawat-yang-membawa-243-wni-dari-wuhan-tiba-di-batam 
3. https://www.bbc.com/indonesia/indonesia-51324351
4. https://jakartaglobe.id/news/uk-more-welcoming-to-indonesian-palm-oil-and-students-after-brexit
5. https://www.republika.co.id/berita/q4x1ps428/mui-jelaskan-kronologis-perusakan-mushala-di-minahasa-utara
6. https://nasional.kompas.com/read/2020/01/28/14125371/putri-arab-saudi-lapor-ke-polisi-ditipu-rp-512-miliar-bangun-vila-di-bali?page=2
7. https://jabar.tribunnews.com/2020/01/28/eliminasi-tbc-2030-presiden-jokowi-dan-kepala-daerah-se-indonesia-akan-ke-cimahi-besok
8. https://nasional.kompas.com/read/2020/02/01/09222571/pks-tegur-keras-anggota-yang-usul-pemerintah-ekspor-ganja
9. https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/proby-okretu-podwodnego-budowanego-indonezji/
10. https://bandung.kompas.com/read/2020/01/31/15050031/mengenal-rangga-sasana-sekjen-sunda-empire-lahir-di-brebes-dan-dikenal

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42