#tydzieńwIndonezji: 15 marzec 2020

Zapraszam na kolejne wydanie wiadomości z Indonezji. Dziś będzie o wybuchu epidemi koronawirusa oraz dengi w Indonezji.

Koronawirus w Indonezji:

1. Do tej pory odnotowano 117 przypadków korowirusa w Indonezji. Jego ogniska odkryto w Dżakarcie, Jawie Zachodniej – Depoku, Tangerang, Bandung i Cianur, na Bali, w Yogyakarcie, na Borneo – miasto Pontianak i w Północnym Sulawesi – miasto Manado 
 
5 osób zmarło – 2 osoby w Dżakarcie, 1 w Solo (Jawa Centralna), 1 na Bali, 1 w Cianur (Jawa Zachodnia). Odnotowano też 8 przypadków wyleczenia.  
 
Wiadomo, iż wśród zarażonych jest 2 obcokrajowców. Niestety jeden z nich – obywatelka Wielkiej Brytanii zmarła na Bali, o drugim obcokrajowcu nie ma żadnych oficjalnych informacji. Jedną z ofiar jest lekarz który zaraził się od pacjenta. Władze potwierdziają iż zarażonych członków personelu medycznego może być więcej. Wśród zarażonych jest też dwoje dzieci – 2 i 3 latek.

Wśród zarażonych jest też Minister Transportu Budi Karya. Aktualnie przebywa on w wojskowym szpitalu. W tym tygodniu spotkał się on min. z królem Holandii który przebywał z wizytą w Indonezji. Z tego powodu testowi na koronawirusa poddano min. Minister Finasów Sri Mulyani oraz innych członków indonezyjskiego rządu.  

Lista szpitali przyjmujących pacjentów:

Jeżeli przebywacie w Indonezji lub się do niej wybieracie do warto sobie zapisać grafikę z rozpiską wszystkich szpitali które przyjmują osoby z podejrzeniem koronawirusa.  

Walka z rozprzestrzenianiem się wirusa:

3. Minister Zdrowia Agus Putranto zapewnił w czwartek iż na tę chwilę władze definitywnie nie planują zamknięcia jakiejkolwiek prowincji, miasta czy całego kraju. Indonezja pozostanie otwarta. Pomysł zamknięcia kraju dla obcokrajowców został przez Ministra nazwany zbędną paranoją.
W niedzielę Partia Demokratów wezwała Prezydenta do zamknięcia indonezyjskich granic.  
 
Władze zapewniły iż testy na wirusa oraz jego leczenie będzie finansowane z budżetu państwa, niezależnie czy dana osoba posiada ubezpieczanie czy nie. Lokalne szpitale są gotowe wykonywać nawet 1500 testów dziennie.  

Indonezyjska armia przygotowuje ośrodek kwarantanny oraz szpital na 1000 łóżek dla osób zarażonych koronawirusem. Szpital powstaje na wyspie Galang w prowincji Batam, kilkadziesiąt kilometrów od Singapuru. W latach 1976 – 1996 mieścił się tam obóz dla wietnamskich uchodźców. Pozostałości obozu zostaną zaadoptowane na potrzeby walki z wirusem. Przypominamy iż jest to drugi taki ośrodek w Indonezji. Wcześniej armia zaadoptowała były ośrodek dla uzależnionych od narkotyków znajdujący się na wyspie Sebaru koło Dżakarty na centrum kwarantanny.   

Pozostałości obozu na wyspie Galang
Zamknięte szkoły i odwołane imprezy masowe:

4. Władze w Dżakarcie odwołały wszystkie imprezy masowe, koncerty oraz zawiesiły rozgrywki lokalnej ligi piłkarskiej. Pod wielkim znakiem zapytania stoi wyścig eklektycznej Formuły E który ma odbyć się w czerwcu. Swój przyjazd do stolicy Indonezji odwołali przedstawiciele FIFA którzy mieli zając się organizacją Mistrzostw Świata w piłce nożnej reprezentacji do lat 20 w Dżakarcie. 
W sobotę nad razem ogłoszono zamknięcie wszystkich szkół w stolicy Indonezji na okres dwóch tygodni oraz odwołanie egzaminów końcowych. Swoją działalność zawiesił też Universitas Indonesia – największy uniwersytet w kraju.  
Zamknięto też na okres 14 dni większość muzeów i atrakcji turystycznych. Zamknięte zostały kościoły, a msze będą transmitowane online poprzez platformę YouTube. Ulema Indonesia – najwyższy organ organizacji muzułmańskich w kraju również wezwał do modlitwy w domu i nie przychodzeniu do meczetów.

Władze Jawy Centralnej postanowiły o zamknięciu wszystkich szkół. Szkoły zostały też zamknięte w Denpasar (Bali), Bandung i Depoku i Bekasi (Jawa Zachodnia) oraz w Manado (Północne Sulawesi. Zamknięto wszystkie uniwersytety w Yogyakarcie. Pojawiają się głosy żądające zamknięcia szkół w całym kraju.  
 
Władze Solo (Jawa Centralna) oficjalnie ogłosiły stan zagrożenia epidemicznego (Kejadian Luar Biasa). W tym mieście również zamknięto wszystkie szkoły i odwołano egzamny.  

Wirus uderza w gospodarkę Indonezji: 

5. Minister Finansów Sri Mulyani zapowiedziała przekazanie dodatkowego 1 tryliona rupii [264 milionów złotych] Ministerstwu Zdrowia. Pieniądze te mają zostać przekazane na walkę i leczenie koronawirusa. Władze w Dżakarcie przygotowały 54 miliardy rupii [14.2 miliona złotych] na zakup dodatkowego sprzętu do walki z wirusem oraz do zapobiegania jego rozpowszechniania. Również władze Bali planują przeznaczyć dodatkowe pieniądze na budowę 44 dodatkowych izolatek w szpitalach na wyspie, izolatki te mają służyć zarówno mieszkańcom Bali jak i turystom.   

Ponadto rząd przygotowuje dodatkowe 22.9 tryliona rupii [6.1 miliarda złotych] na stymulację gospodarki i pokrycie ekonomicznych strat wywołanych wirusem. A te mogą być olbrzymie. Indonezyjska giełda (IDX) w czwartek straciła aż 5% i musiano awaryjnie wstrzymać handel, natomiast w piątek na otwarciu giełda zanurkowała o katastrofalne -7%.  

Ministerstwo Finansów zapowiedziało również iż zawiesi pobieranie podatku dochodowego (income tax) na okres 6 miesięcy, co ma uchronić kolejne firmy przed bankructwem. Ponadto rząd przeznaczy 744 milionów dolarów na pomoc branży turystycznej.  

8 przedsiębiorstw z Jawy Centralnej działających w branży oponiarskiej zagrożonych jest bankructwem. Takie informacje przekazała Sakina Roseliasari z lokalnego biura Biuro ds. Siły roboczej i migracji. Powodem możliwych bankructw jest brak dostaw materiałów z Chin spowodowany wirusem. W jednym przypadku właściciel firmy, obywatel Chin wyjechał do swojego kraju z powodu Chińskiego Nowego Roku i do dziś nie wrócił przez co firmą nie ma kto zarządzać.   

Została wstrzymana budowa szybkiej kolei która miała połączyć Dżakartę i Bandung. Powodem wstrzymania jest to, że kolej była budowana wspólnie przez indonezyjskie i chińskie konsorcja. Z powodu wybuchu epidemii nie tylko nie ma materiałów i sprzętu potrzebnych do kontunuowania prac, nie ma także chińskich inżynierów zaangażowanych w budowę którzy wyjechali do Chin świętować Chiński Nowy Rok i do dziś nie wrócili.  

Epidemia dengi:

6. Koronawirus to nie jedyna epidemia z jaką mierzą się władze Indonezji. Kolejną jest denga, choroba tropikalna przenoszona przez komary.  Od stycznia odnotowano 17,820 przypadków tej choroby w Indonezji, 104 zmarły.  
 
Najwięcej przypadków zarażenia odnotowano w prowincji Lampung (Sumatra) – 3.423 zachorowań. Na drugim miejscu jest East Nusa Tenggara – 2711 przypadków zarażenia i aż 32 zgony.  Tutaj najgorzej sytuacja wygląda w dystrykcie Sikka gdzie od stycznia obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Na trzecim miejscu jest Jawa Wschodnia – 1761 przypadków, dalej Jawa Zachodnia z 1420 przypadkami i Jambi z 703 zakażeniami dengą.  

Uwaga!

Sytuacja rozwoju koronawirusa jest bardzo dynamiczna, informacje przekazane dziś, jutro mogą być zupełnie nieaktualne. Informacje które opisałem wyżej dotyczą stanu na niedzielę 15 marca. Warto śledzić stronę Ambasady RP w Dżakarcie oraz stosować się do komunikatów publikowanych przez indonezyjski rząd.  źródła:
1. https://www.cnnindonesia.com/nasional/20200315133445-20-483573/21-kasus-baru-pasien-positif-corona-indonesia-jadi-117-orang
2. https://www.cnnindonesia.com/nasional/20200303061834-23-479940/infografis-daftar-rumah-sakit-rujukan-virus-corona
3. https://en.tempo.co/read/1317620/govt-coronavirus-tests-free-of-charge-under-doctors-note 
https://en.tempo.co/read/1318527/indonesias-coronavirus-lab-able-to-test-1700-specimens-daily 
4.
5. https://republika.co.id/berita/q74ip9383/sri-mulyani-tambah-anggaran-corona-kemenkes-rp-1-triliun  
https://republika.co.id/berita/q7038o368/dki-alokasikan-rp-54-miliar-untuk-pencegahan-covid19  
https://republika.co.id/berita/q74j40335/gubernur-bali-pastikan-kesiapan-anggaran-tangani-corona   
 

https://republika.co.id/berita/q74aii383/pemerintah-anggarkan-rp-229-t-untuk-stimulus-fiskal-corona 
https://jakartaglobe.id/business/idx-hits-circuit-breaker-after-who-declares-pandemic-status-for-covid19  
https://jakartaglobe.id/business/govt-to-waive-income-taxes-for-six-months-to-prop-up-economy-amid-covid19-outbreak  
https://jakartaglobe.id/business/indonesia-to-spend-744m-to-woo-tourists-scared-off-by-coronavirus/   
https://en.tempo.co/read/1317206/8-companies-in-c-java-threatened-with-bankruptcy-due-to-covid-19  .
https://republika.co.id/berita/q6yrr0383/sore-ini-pemerintah-putuskan-kelanjutan-kereta-cepat-china  
6. https://republika.co.id/berita/q71048335/kemenkes-catat-ada-104-meninggal-karena-dbd 

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42