#tydzieńwIndonezji: 8 marzec 2020

Zapraszam na kolejne wydanie wiadomości z Indonezji. Dziś będzie głównie o pierwszych przypadkach koronwirusa w Indonezji, wybuchu wulkanu Merapi, policjantach którzy pomogli rosyjskim podróżnikom oraz o pierwszej, indonezyjskiej, latającej taksówce.  

6 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Indonezji:  

1. W poniedziałek 2 marca władze odkryły dwa pierwsze przypadki koronawirusa w Indonezji. Zakażeni to 64-ro letnia kobieta i jej 31-to letnia córka. Mieszały one w mieście Depok, koło Dżakarty, w dzielnicy Sukmajaya. Do zakażenia doszło w klubie Paloma & Amigos w dzielnicy Kemang w Południowej Dżakarcie, a wirus miał pochodzić od obywatela Japonii który po zabawie wyjechał do Malezji.  
 
Władze natychmiast objęły obserwacją 136 osób z którymi te kobiety miały bliski kontakt, w tym 80 osób które przebywały w tym samym klubie. W całej prowincji Jawy Zachodniej obserwacją objętych jest już 287 osób z czego 11 przebywa w izolatkach gdyż wystąpiły u nich objawy zarażenia. Niestety w piątek po południu badania potwierdziły koronawirusa u 2 następnych osób z otoczenia tych kobiet, te również przebywały w klubie.  

Szpital Sulianti Saroso w Dżakarcie do którego przyjęto pacjentów z koronawirusem

W niedzielę wieczorem, tuż przed publikacja tego tekstu władze potwierdziły dwa kolejne przypadki zarażenia. Tym samym liczba pacjentów z potwierdzonym koronawirusem wzrosła do sześciu.

Policja walczy z nielegalnymi maseczkami: 

2. W ciągu kilku godzin od ogłoszenia pierwszego przypadku koronawirusa w Indonezji, ceny maseczek w niektórych puntach osiągnęły 300 tysięcy rupii [79 złotych] za opakowanie, a specjalistycznych maseczek 3M 820 nawet 1.5 miliona rupii za sztukę [400 złotych], co zaalarmowało policję.  

Ustawa o handlu nr 7, art. 107 stwierdza, że “podmioty gospodarcze, które przetrzymują niezbędne towary i / lub ważne towary w określonej ilości i czasie, gdy występuje niedobór towarów, wahania cen i / lub bariery w handlu w handlu towarami, podlegają karze pozbawienia wolności do pięciu (5) lat i / lub karze finansowej do maksymalnej kwoty 50 miliardów Rp [13,2 miliona złotych]”. 

Z tego powodu policja w wielu miastach w kraju przeprowadziła liczne naloty na bazary, markety, dyskonty oraz apteki. Kontrolowano dostępność oraz ceny zarówno maseczek jak i żeli antybakteryjnych. Kontrolowano również ilość sztuk sprzedawanych na jedną osobę tj. maksymalnie 5 opakowań. Wytyczne dotyczące limitu na osobę zostały niedawno wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia.  
 
Zlikwidowano też nielegalne, czyli nie zgłoszone do Ministerstwa Zdrowia, magazyny maseczek.  
W magazynach firmy PT Mitra Jayakarta Persada w Dżakarcie, która nie była zgłoszona w ministerstwie i nie posiadała stosowych pozwoleń policja zarekwirowała 600 tysięcy maseczek gotowych do wysyłki za granicę. Warto dodać, że ostatnie zmiany w prawie nakazują posiadanie odpowiednich, dodatkowych pozwoleń na eksport maseczek z Indonezji. 

Z kolei w jednym z apartamentów w dzielnicy Tanjung Duren w Dżakarcie policja zarekwirowała 350 opakowań maseczek. Ich właściciel wpadł po tym jak chwalił się maseczkami na swoim koncie na Instagramie.  
 
Po tym gdy w zeszył tygodniu policja odkryła nielegalną fabrykę maseczek w północnej Dżakarcie, teraz odkryto należący do fabryki magazyn w Tangerang, prowincja Baten, w którym składowano maseczki. Tam policja zarekwirowała 38 beli materiału służącego do produkcji maseczek. 

Policja sprawdza ceny i dostępność maseczek oraz żeli antybakteryjnych (foto: polrestrenggalek.com)
Informacja dla osób które w najbliższym czasie wybierają się do Indonezji:  

3. Do Indonezji nie będą wpuszczane osoby które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w irańskich miastach: Tehran, Qom, Gilan, włoskich prowincjach Lombardia, Veneto, Emilia Romagna, Marche, Piemont oraz w południowo-koreańskiej prowincji Gyeongsangbuk-do i mieście Daegu. Osoby które przyjeżdżają z tych krajów muszą posiadać świadectwo zdrowia wydane przez krajowe instytucje ochrony zdrowia.  
Od 2 stycznia do Indonezji nie są wpuszczane żadne osoby które przebywały w Chinach.  

Masowa dezynfekcja budynków publicznych: 

4. Po wykryciu pierwszych przypadków koronawirusa władze rozpoczęły dezynfekcję we wszystkich szkołach w południowej Dżakarcie oraz urzędach. Z kolei rządowe Biuro ds. Siły Ludzkiej, Transmigracji i Energii zachęca prywatne firmy do dezynfekcji prywatnych biur i zakładów pracy. Dezynfekcji mają zostać poddane pociągi oraz metro w Dżakarcie, a na niektórych stacjach pasażerom będzie mierzona temperatura. Narodowy przewoźnik Garuda Indonesia rozpoczął dezynfekcję wszystkich, swoich samolotów, a z kolei Indonezyjska Rada Meczetów (Dewan Masjid Indonesia) rozpoczęła dezynfekcję dywanów w meczetach, wezwała również by osoby które wykazują jakiekolwiek objawy choroby jak kaszel czy katar modliły się w domach i nie przychodziły do meczetów. Przed wejściem do kompleksu Pałacu Prezydenckiego oraz przed siedzibą Komisji ds. Zwalczania Korupcji zainstalowano skanery mierzące temperaturę ciała.  

Dezynfekcja w meczetach (foto: Dewan Masjid Indonesia)
Dezynfekcja budynków publicznych (foto: BETWEEN PHOTOS / PUSPEN TNI)
Regulaja rzek i walka z powodziami : 

5. Juaini Yusuf, szef Biura Zasobów Wodnych DKI w Dżakarcie, powiedział, że jego biuro przygotowuje umowę która ma być zawarta między rządem centralnym a władzami miasta.  Dotyczy ona zarządzania 13 rzekami w Dżakarcie i ma ułatwić koordynację i współpracę w zakresie zapobiegania powodziom. Ponieważ do tej pory bywa tak, że jeden fragment rzeki może znajdować się na terenie zarządzanym przez władze centralne, a inny fragment na terenie należącym do władz lokalnych. Utrudnia to proces pogłębiana oraz regulowania rzek. Zdarzało się, że Biuro Zasobów Wodnych musiało w kryzysowych sytuacjach interweniować i naprawiać podmyte brzegi rzek na terenach teoretycznie do nich nienależących. Nowa umowa ma regulować takie przypadki.  

Policja pomogła rosyjskim podróżnikom:

6. Policjanci z miasta Semarang, Jawa Centralna byli bardzo zaskoczeni gdy przed ich komisariatem pojawiło się dwóch obcokrajowców. Okazało się iż są to dwaj obywatele Rosji – Denis Kharaputskii i Roman Sterenikov. Podróżują oni z rowerami na trasie Dżakarta – Bali, jednak w trakcie wyprawy skończyły się im pieniądze dlatego postanowili poprosić policjantów o pomoc. Policjanci pozwolił im się przespać się wewnątrz komisariatu, ponadto obaj dostali ciepły posiłek oraz niewielką kwotę pieniędzy na kontynuowanie podróży.  
 
Komendant, Zaenul Tribunjateng powiedział potem w mediach: “Nasza policja jest zobowiązana do zapewnienia maksimum pomocy każdemu, nie tylko Indonezyjczykom. Zawsze służymy obcokrajowcom i zapewniamy im najlepszą pomoc”.  

Denis Kharaputskii i Roman Sterenikov w otoczeniu policjantów z Semarang
Większe wydobycie ropy naftowej:  

7. Pertamina czyli największy dostawca i producent paliw w Indonezji planuje w 2020 roku zwiększyć produkcje do 1 miliona baryłek ropy dziennie z aktualnych 833 tysięcy. W tym celu firma planuje wykonać aż 411 nowych odwiertów co będzie kosztować 7.8 miliarda dolarów.  
Pertamina wykorzystuje technologię badań sejsmicznych do poszukiwania ropy oraz gazu na dnach morskich. Obszar poszukiwać obejmuje 31 tysięcy kilometrów kwadratowych, co czyni z Pertaminy największą firmę poszukiwawczą w całym regionie Azji i Pacyfiku.    

Eksport samochodów z Indonezji: 

8. Minister Przemysłu Agus Gumiwang Kartasasmita przekazał iż od 2018 roku w Indonezji zauważalny jest wzrost eksportu samochodów. W 2019 z Indonezji eksportowano 332 tysiące gotowych samochodów oraz 511 tysięcy częściowo złożonych aut. W tym samym roku eksportowano 241 tysięcy ciężarówek, autobusów i pickupów.  
 
Minister oczekuje, że eksport samochodów w 2020 roku wzrośnie o 6% pomimo zauważalnego spowolnienia gospodarczego.  

Kolejna eksplozja wulkanu Merapi:  

9. Trzeciego marca o 5:22 czasu lokalnego doszło do wybuchu wulkanu Merapi. Jest to trzecia eksplozja w tym roku. Wulkan ten znajduje się na Jawie, niedaleko miasta Yogyakarta i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w kraju. Słup dymu osiągnął 6 tysięcy metrów wysokości a lawina piroklastyczna spłynęła w dół na odległość 2 kilometrów. Władze przypominają iż wulkan jest od dłuższego czasu zamknięty dla wspinaczy i ostrzegają turystów przed zbliżaniem się w jego pobliże. 

wybuch Merapi
Więcej nacjonalizmu, mniej radykalizmu: 

10. Minister religii Fachrul Razi negatywnie wypowiedział się negatywnie o próbach deprecjonowania ideologii nacjonalizm w instytucjach edukacyjnych. Nie chciał, aby coś takiego powtórzyło się w przyszłości. „Wyniki badań kilku instytucji badawczych wskazują, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił proces deprecjonowania nacjonalizmu, który podważył nacjonalizm i indonezyjski charakter usług edukacyjnych” – powiedział Fachrul. Fachrul ma nadzieję, że takie działania nie powtórzą się w przyszłości. „Nie pozwólcie, aby służba edukacyjna, którą wykonujemy, była procesem zapłodnienia i zniszczenia naszej narodowej ideologii” – powiedział w przemówieniu inauguracyjnym w Daarul Qur’an Institute w Tangerang, czwartek. Podkreślił także, że instytucje edukacyjne są ważnymi instrumentami w ożywianiu i utrwalaniu ideologii narodu.  
 
Z kolei Maman Imanulhaq, członek partii PKB przypomniał, że koronawirus nie może być wykorzystywany do przykrycia problemu nietolerancji, radykalizmu i terroryzmu. “Wszyscy zajmują się problemem wirusa. Tymczasem radykalne grupy działające wśród niższych klas jak i elit np. Polityków, wojska czy policji zagrażają przyszłości Indonezji”. Ponadto dodoał: “Partie polityczne nie sformułowały dobrze edukacji religijnej, która powinna być platformą ich polityki. Moim zdaniem przywódcy partii politycznych mają za zadanie uczynić kwestię edukacji religijnej ważną i przemyślaną kwestią”. Według niego jednym z czynników napędzających radykalizm jest wąskie rozumienie religii. 

Pierwszy dron pasażerski w Indonezji:  

11. Oto “Frogs 282” pierwszy, prototypowy dron pasażerski w Indonezji który w przyszłości będzie mógł być wykorzystywany jako latająca taksówka. Został on zbudowany przez start up “Frogs Indonesia”. Ma on osiem silników zdolnych unieść dwie osoby o wadze nie większej niż 200 kilogramów.  
 
Jego pierwszy test odbył się na pasie startowym lotniska Gading w mieście Gunungkidul  niedaleko Yogyakarty. Pusty dron uniósł się na wykokosić kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią. Test miał na celu głównie sprawdzenie poprawności działania silników, przed firmą nadal stoi wiele testów zanim maszyna będzie mogła trafić do masowej produkcji.  

Latający dron pasażerski Frogs 282
Latający dron pasażerski Frogs 282

źródła:
1 – 4. https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/indonesia-confirms-two-coronavirus-cases-president?fbclid=IwAR3je_kIT9TJg6MCHdlhf
https://www.cnnindonesia.com/nasional/20200306124229-20-481062/kemenkes-4-orang-diduga-kuat-positif-corona
https://republika.co.id/berita/q6r7f4335/dki-imbau-perusahaan-angkutan-umum-ikut-cegah-corona  
https://en.tempo.co/read/1315360/coronavirus-update-mrt-begins-checking-passengers-temperature 
https://republika.co.id/berita/q6rcrr396/bptj-siapkan-alat-deteksi-suhu-tubuh-di-terminal
https://en.tempo.co/read/1315746/dmi-recommends-ill-people-to-pray-at-home-amid-coronavirus 
https://republika.co.id/berita/q6qb09463/kasus-pabrik-masker-ilegal-polisi-ada-satu-gudang-lagi
https://republika.co.id/berita/q6ojnr384/ribuan-masker-sitaan-polisi-dijual-kembali-atau-tidak 
https://megapolitan.kompas.com/read/2020/03/04/14285151/pd-pasar-jaya-tambah-stok-1450-boks-masker-harganya-rp-300000-per-boks
https://www.cnnindonesia.com/internasional/20200306072526-106-480988/ri-larang-masuk-turis-3-negara-sampai-keris-diponegoro 
https://www.cnnindonesia.com/nasional/20200304201625-20-480578/seluruh-bagian-sekolah-di-jaksel-disemprot-disinfektan  https://www.cnnindonesia.com/nasional/20200304140932-20-480460/dki-imbau-pembersihan-gedung-pakai-disinfektan  
5. https://republika.co.id/berita/q6q3wy330/pemprov-dki-kebut-koordinasi-kelola-13-sungai
6. https://jateng.tribunnews.com/2020/03/03/2-bule-rusia-kehabisan-uang-sakukapolsek-genuk-belikan-mie-rebus-dan-sediakan-tempat-tidur
7. https://money.kompas.com/read/2020/03/07/201517426/pertamina-mau-ngebor-minyak-lebih-banyak-di-2020-targetnya-411-sumur 
8. https://jakartaglobe.id/business/indonesias-automotive-export-shows-growth
9. https://en.tempo.co/read/1314757/mount-merapi-erupts-spewing-6000-meter-ash-column
10. https://republika.co.id/berita/q6rdo7396/menag-ada-deideologisasi-kebangsaan-di-lembaga-pendidikan
https://republika.co.id/berita/q6oqm0320/pkb-waspada-corona-tapi-jangan-lupakan-bahaya-intoleransi
11. https://regional.kompas.com/read/2020/03/07/20064031/taxi-drone-pertama-di-indonesia-diuji-coba-ini-penampakannya?page=all#page2

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42