Zostaw, to na święta!

Jakbym miał wymienień jaką jedną rzecz łączącą święta w Indonezji i w Polsce to zdecydowanie byłaby to fraza “zostaw, to na święta!” wypowiadana w każdym domu w obu krajach.

W niedzielę 24 maja wypada muzułmańskie święto Eid al-Fitr. Jest to jedno z najważniejszych świąt w islamskim kalendarzu obchodzone na koniec Ramadanu. O ile sam Ramadan w krajach zachodnich kojarzony jest głównie z całodniowym postem to tak naprawdę jest on dużo bardziej złożonym okresem składającym się z mnóstwa różnych tradycji. Wśród tych zwyczajów są specjalne nabożeństwa w Meczetach, dawanie jałmużny, odwiedzanie grobów zmarłych, spotkania z dalszą rodziną i wręczanie sobie nawzajem drobnych upominków połączone ze składaniem życzeń i proszeniem o wzajemne przebaczenie sobie błędów. Niestety z powodu epidemii koronawirusa wiele z tych tradycji w tym roku się nie odbędzie.

Jednak jednym z moich ulubionych zwyczajów w tym okresie roku jest…

Gotowanie tradycyjnych potraw

Kocham indonezyjską kuchnię. I nie mam tu na myśli jedynie streetfoodów ale prawdziwą, domową, tradycyjną kuchnię pełną świeżych przypraw, korzeni i dodatków.

Ostatnie dni Ramadanu to w moim domu zawsze jest wielka krzątanina. Żona wspólnie z teściową przygotowują mnóstwo tradycyjnych potraw – zup, potrawek z kurczaka i wołowiny oraz ciasteczek. Cały dom wypełnia się wtedy masą wspaniałych zapachów i aromatów. To własnie ten moment kiedy można usłyszeń monumentalne “zostaw, to na święta!”.

Tak powstaje wołowina w sosie rendang

Jednym z symboli Eid al-Fitr w Indonezji jest ketupat. Ketupat to ryż zawinięty w małe koszyczki wykonane z liści kokosa i ugotowany w wodzie z dodatkiem mleczka kokosowego. Koszyczki są wyplecione w taki sposób, że ryż pozostaje wewnątrz nawet w trakcie gotowania. Napełnianie koszyczków surowym ryżem to fajna zabawa i jedna z rzeczy która przypada mi co roku w obowiązku.

napełnianie koszyczków z liści kokosa ryżem
gotowy ketupat

Ketupat jest tak ważnym symbolem Ramadanu w Indonezji, że jego grafiki można zobaczyć nawet w reklamach.

Grafika reklamowa Banku Mandiri z obrazkiem ketupatu
Nawet McDonald reklamuje się grafiką ketupatu

Katupat jest dodatkiem do jednej z moich ulubionych, indonezyjskich zup – opor ayam. Powstaje ona na bazie kurczaka, mleka kokosowego i mieszanki galangalu, trawy cytrynowej, cynamonu, cukru palmowego, kolendry, kminu, kemiri, czosnku, szalotki i pieprzu. Jej zwieńczeniem jest odrobina chili i smażonej cebulki.

Do tego świetnie pasują krakersy krewetkowe (krupuk) i ati ampela czyli pikantne, smażone ziemniaczki z wątróbką

opor ayam, ati ampela, ketupat i krupk ♥ ♥

Elementem świątecznego stołu który z niewyjaśnionych przyczyn znika jeszcze przed końcem Ramadanu jest kue nastar – kruche ciasteczka wypełnione dżemem ananasowym

Oczywiście nie zjadamy wszystkiego sami, chociaż ciężko się powstrzymać. Jednym ze zwyczajów Eid al-Fitr jest to, że część jedzenia należy rozdać rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom lub ubogim.

Już tydzień temu przygotowaliśmy kilkanaście paczek z jedzeniem tzw. sembako które przekazaliśmy ubogim w naszej okolicy

____________________________________________________________________________

Nasze archiwalne “ramadanowe” wpisy:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42