“Następny minister aresztowany za korupcję. Grozi mu kara śmierci” #tydzieńwIndonezji

Aresztowanie kolejnego Ministra, policyjna strzelanina na autostradzie w Dżakarcie, pierwsze szczepionki na koronawirusa już w Indonezji, starcie rodzinnych klanów w wyborach regionalnych, plany inwestycyjne Elona Muska w Indonezji oraz lista najbogatszych Indonezyjczyków

Zatrzymanie Juliari Peter Batubara

Korupcja Ministra

Minister Spraw Społecznych Juliari Peter Batubara został w niedzielę aresztowany przez Agencję ds. Zwalczania Korupcji (KPK). Jest to drugi aresztowany minister w przeciągu dwóch tygodni.

Zarzuty wobec Juliari Batubara mają związek z dystrybucją paczek żywnościowych tzw. bansos dla najbiedniejszych obywateli dotkniętych epidemią koronawirusa. Na początku epidemii rząd rozpoczął program dystrybucji paczek z żywnością, każda taka paczka zawierała ryż, olej, sardynki w puszcze i inne produkty spożywcze o łącznej wartości około 300 tysięcy rupii (78 złotych). Minister Juliari Batubara pobierał 10 tysięcy rupii (2.60) złotych prowizji od każdej takiej paczki, w ten sposób zdefraudował 17 miliardów rupii (4.4 miliona złotych).

Łapówki były wypłacane przez firmy zajmujące się dostarczaniem produktów spożywczych z którymi ministerstwo zawarło umowy. Oprócz ministra aresztowano też kilka innych osób.

Zgodnie z indonezyjskim prawem za kradzież lub korupcję pieniędzy przeznaczonych na ratowanie kraju bądź przeznaczonych na pomoc humanitarną grozi kara śmierci. W opinii wielu ekspertów oraz polityków czyn którego dopuścił się Juliari Batubara kwalifikuje się na najwyższy wymiar kary.

Rezultat aresztowania

Już następnego dnia po aresztowaniu Juliari Batubara został zdymisjonowany, a jego miejsce zajął nowy minister. Prezydent Joko Widodo w swoim wystąpieniu w ostrych słowach skrytykował Batubara i zapowiedział, że nie zamierza kryć polityków, którzy dopuszczają się korupcji.

Czarna lista aresztowanych ministrów

Juliari Batubara jest czwartym ministrem aresztowanym pod zarzutem korupcji w rządzie Joko Widodo. Opozycja domaga się natychmiastowej rekonstrukcji rządu. Zaledwie dwa tygodnie temu aresztowany został Edhy Prabowo minister ds. Gospodarki morskiej i rybołówstwa. Przyjął on 9.8 miliarda rupii (2.6 miliona złotych) w zamian za zniesienie embarga na eksport larw homarów.

Były minister ds. Młodzieży i sportu Imam Nahrawi odsiaduje 7 letni wyrok w sprawie przyjęcia 14.7 miliarda rupii (3.8 miliona złotych) łapówki przyznanej przez Indonezyjski Narodowy Komitet Sportu (KONI). Z kolei Idrus Marham były Minister Spraw Społecznych odsiedział dwa lata w więzieniu za przyjęcie 2.25 miliarda rupii (589 tysięcy złotych) od inwestora budującego elektrownie w Riau. Idrus Marham wyszedł na wolność w sierpniu.

źródło: jakartaglobe.id

Strzelanina między policją, a członkami FPI

Strzelanina ta jest kontynuacją wydarzeń o których pisaliśmy w poprzednim wydaniu wiadomości, w akapicie “Rizieq Shihab wrócił do Indonezji

Sześciu osób będących członkami organizacji FPI zginęło w wyniku strzelaniny do jakiej doszło na autostradzie w Dżakarcie tuż po północy w poniedziałek. Według relacji komendanta głównego policji do strzelaniny miało dojść gdy policjanci próbowali zatrzymać do kontroli podejrzany samochód. Wtedy jego kierowca miał staranować radiowóz i zacząć uciekać, a pasażerowie zaczęli strzelać w kierunku policjantów i wymachiwać ostrymi narzędziami. Według późniejszych ustaleń osoby te były ochroniarzami Rizieqa Shihab, a samo zatrzymanie miało mieć związek z tym, że Shihab dwukrotnie nie stawił się na komisariacie w celu wyjaśnienia zarzutów o organizację nielegalnych zgromadzeń w trakcie trwania epidemii koronawirusa.

Według niektórych relacji w samochodzie miało przebywać 10 osób, cztery z nich uciekły ale ten wątek jest wciąż wyjaśniany. Z powodu burzy, która przeszła nad miastem kilka godzin wcześniej na autostradzie nie działał monitoring.

Przedmioty zabezpieczone przy zastrzelonych członkach FPI (Antara Photo/Sigid Kurniawan)

Z wersją wydarzeń podaną przez policję nie zgadzają się przedstawiciele FPI. W wydanym przez siebie oświadczeniu napisali iż ich ochoniarze nigdy nie mieli i nie mają przy sobie broni palnej. Zarzucili też policji brutalność i nazwali wydarzenie egzekucją.

Politycy wielu partii, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Amnesty International Indonesia wzywają do utworzenia niezależnej komisji śledczej która miała by wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Indonezyjska policja słynie z brutalności i rozwiązywania problemów za pomocą broni.

Rizieq Shihab aresztowany

Po tym jak Rizieq Shihab dwukrotnie nie stawił się na komisariacie, w piątek policja w Dżakarcie wydała za nim nakaz aresztowania i zabroniła mu wyjeżdżania z kraju. Od swojej ucieczki ze szpitala nie pokazywał się on publicznie, a z mediami i policją rozmawiał wyłącznie za pośrednictwem prawników.

W niedzielę, krótko po północy Rizieq Shihab osobiście stawił się na komisariacie w Dżakarcie. Jego przesłuchanie trwało ponad 11 godzin, a w jego trakcie odpowiedział na 84 pytania dotyczące nielegalnego organizowania zgromadzeń. U ponad 80 uczestników jego zgromadzenia potwierdzono koronawirusa. Natychmiast po przesłuchaniu Rizieq Shihab został umieszczony w areszcie śledczym. Grozi mu do 5 lat więzienia.

źródło: jakartaglobe.id republika.co.id

Wybory regionalne i starcie rodzinnych klanów w obliczu epidemii

Około 77,5% ze 100,3 miliona osób uprawionych do głosowania oddało swoje głosy w 9 prowincjach, 37 miastach i 224 okręgach w wyborach na gubernatorów, majorów i wójtów, stawiając czoła ryzyku zarażenia się koronawirusem, który wciąż szaleje w kraju.

W maju rząd zdecydował o przesunięciu wyborów regionalnych do grudnia, mając nadzieję, że do tego czasu pandemia będzie już pod kontrolą. W rzeczywistości Indonezja właśnie przeżywa najgorszy miesiąc pandemii, a liczba nowych zakażeń wzrosła w listopadzie wzrosła o ponad 58 tysięcy przypadków.

Indonezyjskie Stowarzyszenie Lekarzy (IDI) ostrzegło przed upadkiem indonezyjskiego systemu opieki zdrowotnej, ponieważ szpitale i laboratoria pracują już na pełnych obrotach z wyczerpanymi pracownikami służby zdrowia. Indonezja miała dokładnie 18 000 zgonów z powodu koronawirusa dzień przed wyborami.

Jednak rząd, Izba Reprezentantów i Komisja Wyborcza (KPU) zgodziły się, że próżnia polityczna stworzona przez większe opóźnienia w wyborach będzie kosztować więcej niż ryzyko zarażenia się nowym koronawirusem większej liczby osób.

Starcie rodzinnych klanów

Wybory regionalne obfitowały również w zmagania kilku krewnych obecnych przywódców politycznych lub przywódców regionalnych.

Najstarszy syn prezydenta Joko Widodo, Gibran Rakabuming Raka, kandydował na stanowisko burmistrza w Solo, mieście w którym jego ojciec rozpoczynał karierę polityczną. Z kolei zięć prezydenta, Bobby Nasution, kandydował na burmistrza w Medan w Północnej Sumatrze.

Bratanek Ministra obrony narodowej Prabowo Subianto, Rahayu Saraswati Djojohadikusumo i córka wiceprezydenta Ma’rufa Amina, Siti Nur Azizah, wzięli udział w wyborach regionalnych w Tangerang w Banten. Występują przeciwko Pilar Saga Ichsan który jest siostrzeńcem byłego gubernatora Banten odsiadującego siedem lat więzienia za korupcję.

W Banyuwangi na wschodzie Jawy w wyborach startuje Ipuk Fiestiandani, żona obecnego przywódcy tego okręgu. Z kolei Hanindhito Pramono, syn Sekretarza Rady Ministrów Pramono Anunga, startuje w wyborach w Kediri we Wschodniej Jawie.

źródło: jakartaglobe.id

Koronawirus w Indonezji

6.190 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 617 tysięcy. Od początku pandemii zmarło 18.8 tysiąca osób (3%). Do tej pory przeprowadzono 6.3 miliona testów na koronawirusa. 505 tysiąca osób (81.9%) uznano za wyleczone. W szpitalach przebywa 93 tysiąca zarażonych.

Liczba zarażonych obcokrajowców wynosi 635. 12 obcokrajowców zmarło, a 634 pozostaje na obserwacji.

Prowincje z największą liczbą zakażeń:
1. Dżakarta – 151.201 zakażeń, 2.917 zgonów
2. Jawa Wschodnia – 69.130 zakażeń, 4.832 zgony
3. Jawa Środkowa – 65.800 zakażeń, 2.588 zgonów
4. Jawa Zachodnia – 63.355 zakażeń, 1.052 zgony
5. Sulawesi Południowe – 22.877 zakażeń, 527 zgonów
Te pięć prowincji odpowiada za 61.1% wszystkich wykrytych zakażeń w Indonezji

Dokładne statystyki dla wszystkich prowincji można znaleźć na naszej stronie.

Szczepionki na koronawirusa dotarły do Indonezji

Indonezja otrzymała 1,2 miliona dawek szczepionki na koronawirusa od chińskiej firmy farmaceutycznej Sinovac Biotech. Szczepionki mają teraz przejść badania pod nadzorem Agencji Kontroli Żywności i Leków (BPOM).

Jest to pierwsza dostawa spośród 3 milionów dawek zakupionych od Sinovac, które Indonezja planuje użyć w pierwszej fali szczepień, głównie dla pracowników służby zdrowia i pracowników pierwszej linii walki z epidemią.

Sinovac nie ogłosił jeszcze wyników swoich badań klinicznych III etapu, z których jedno nadal trwa w Bandung w Zachodniej Jawie, z udziałem ponad 1600 ochotników. Wstępny wynik Sinovac w stadium II wykazał 70-procentową skuteczność szczepionki. Dla porównania, szczepionki firmy Pfizer lub Moderna wykazały skuteczność ponad 90 procent z ich badań klinicznych III stopnia.

Szczepionki dotarły na międzynarodowe lotnisko Soekarno-Hatta w Tangerang w Banten w niedzielę wieczorem. Następnie konwój sił bezpieczeństwa przetransportował szczepionki do magazynu należącego do kontrolowanej przez państwo firmy farmaceutycznej Bio Farma w Bandung w Zachodniej Jawie.

Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło sześciu producentów, którzy mogą dostarczać szczepionki do Indonezji, w tym Bio Farma, AstraZeneca, China National Pharmaceutical Group (Sinopharm), Moderna, Pfizer and BioNtech oraz Sinovac Biotech, zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa opublikowanym w zeszłym tygodniu. Według rozporządzenia Indonezja może użyć dowolnej szczepionki, gdy tylko producent uzyska zezwolenie od BPOM.

Rozporządzenie stanowi również, że Ministerstwo Zdrowia będzie odpowiedzialne za podawanie szczepionek w rządowym programie bezpłatnych szczepień obejmującym około 32 mln osób.

W międzyczasie Ministerstwo Przedsiębiorstw Państwowych będzie jedynym podmiotem odpowiedzialnym za sprzedaż szczepionek pozostałym Indonezyjczykom, których stać na zapłatę.

źródło: cnnindonesia.com

Najbogatsi ludzie w Indonezji

Portal Forbes przedstawił listę 50 najbogatszych Indonezyjczyków w 2020 roku.

Miejsce pierwsze z majątkiem 38.8 miliarda dolarów zajmują bracia Robert i Michael Hartono, właściciele firmy tytoniowej Djarum i założyciele banku BCA. Na drugim miejscu zakwalifikowała się rodzina Widjaja z majątkiem 11.9 miliarda dolarów. Ich przedsiębiorstwo Sinar Mas Grup zajmuje się wszystkim – od produkcji papieru, poprzez ubezpieczenia, handel olejem palmowym, automatyzacją, wydobyciem surowców naturalnych a kończąc na branży developerskiej. Na trzecim miejscu z majątkiem 6 miliardów dolarów uplasował się Prajogo Pangestu – potentat branży petrochemicznej.

Spotkanie Lamborghini Club Indonesia na Bali w 2019 roku

Najmłodszym miliarderem w Indonezji jest Ciliandra Fangiono. 44 latek zajmujący się olejem palmowym zgromadził już 1.05 miliarda dolarów. Natomiast najbogatszą Indonezyjką jest Kartini Muljadi działająca w branży kosmetycznej. Ta 90 letnia kobieta dysponuje majątkiem szacowanym na 600 milionów dolarów.

Ostatnie 50 miejsce wśród najbogatszych Indonezyjczyków zajmuje Susanto Suwarto z majątkiem 475 milionów dolarów.

źródło: forbes.com

Nowy podatek od wyrobów tytoniowych

Ministerstwo Finansów Indonezji ogłosiło w czwartek podwyżkę akcyzy na papierosy średnio o 12,5% od 1 stycznia 2021 roku. Celem podwyżki jest zmniejszenie liczny palaczy w kraju, w szczególności dzieci.

Szacuje się, że w Indonezji pali 33.8% z 268 milionów obywateli kraju. Po papierosy sięga też 9.1% osób poniżej 18 roku życia. Cena papierosów po podwyżce wzrośnie o około 14%.

Z podwyżki akcyzy zwolnione będą papierosy goździkowe tzw. kreteki. W przemyśle związanym z produkcją kreteków pracuje około 158 tysięcy Indonezyjczyków. Ministerstwo Finansów obawia się, że podniesienie akcyzy na papierosy goździkowe mogłoby negatywnie obić się na producentach tych papierosów i doprowadzić do masowych zwolnień.

W ciągu kilku godzin od ogłoszenia planów podwyżki akcyzy, największe firmy branży tytoniowej odnotowały gigantyczne spadki na indonezyjskiej giełdzie.

źródło: jakartaglobe.id

Powodzie w Indonezji

Pora deszczowa to w Indonezji zawsze okres licznych katastof naturalnych. Gwałtowne powodzie, które w piątek przetoczyły się przez niektóre części miasta Medan i jego przedmieścia na północy Sumatry zabiły 5 mieszkańców wsi Tanjung Selamat i zmusiły do ucieczki z domu 313 osób. Powódź, która była spowodowana wylewem rzeki Landak w ośrodku turystycznym Bukit Lawang, zniszczyła wiszący most i zmyła 13 drewnianych i bambusowych budynków.

Wspólny zespół funkcjonariuszy z BPBD (Regionalna Rada ds. Łagodzenia Skutków Katastrof), Polri (Indonezyjska Policja), TNI (Indonezyjskie Wojsko) i wolontariuszy pracuje ramię w ramię ze społeczeństwem, usuwając błoto i gruz z wioski.

Powodzie w Medan

Powodzie, które nawiedziły obszar Lebak w prowicji Banten, zalały 1200 domów w 14 dzielnicach i 37 wsiach. Ponadto powodzie spowodowały zniszczenie infrastruktury, w tym drogi powiatowej na długości 10 metrów oraz drogi wiejskiej, zmyty został też jeden most wiszący. Powódź spowodowała również, że aż trzy osoby zostały porwane przez prąd rzeki Cilangkahan, dwie z nich zostały uznane już odnalezione, a jedna nadal poszukiwana jest przez służby. Wysokość fali powodziowej wahała się od 1,5 metra do 2,5 metra.

Powodzie w Lebak

Źródło: republika.co.id en.tempo.co

Joko Widodo zaprosił Elona Muska do inwestycji w Indonezji

Indonezja zaprosiła SpaceX do oceny możliwości budowy centrum przeprowadzania startów i lądowań rakiet kosmicznych.

Prezydent Joko Widodo omówił ten pomysł z założycielem SpaceX, Elonem Muskiem, podczas piątkowej rozmowy telefonicznej, poinformowało w oświadczeniu Ministerstwo Koordynacji ds. Morskich i Inwestycji. Musk ma zamiar wysłać zespół do Indonezji w styczniu w celu zbadania możliwości współpracy.

Indonezja już prowadzi rozmowy z Muskiem na temat potencjalnych inwestycji w tym kraju, a Tesla Inc. rozważa możliwość budowy zakładu w Jawie Środkowej, powiedział w październiku minister przemysłu Agus Gumiwang Kartasasmita. Indonezja która posiada jedne z największych na świecie złóż miedzi, niklu i cyny, zachwala swoje bogactwo towarów, aby przyciągnąć miliardy dolarów na inwestycje.

SpaceX ma wcześniejsze doświadczenie w pracy z Indonezją. W 2018 roku firma wystrzeliła na orbitę satelitę Telkom Indonesia Merah Putih, używając rakiety Falcon 9 ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie.

Indonezja ma w przygotowaniu kilka stacji kosmicznych. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (Lapan) ogłosiła w zeszłym roku, że przystąpiła do budowy kosmodromu w Biak w Papui. Lapan i Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (RKA) po raz pierwszy pracowali nad planem budowy stacji Biak w 2006 roku, aby stworzyć tam komercyjne miejsce startu rakiet i promów.

Biak znajduje się prawie dokładnie na równiku, co pomogłoby każdej rakiecie wystrzelonej z tego miejsca uzyskać większą prędkość początkową, dzięki czemu mogłaby przenosić cięższe ładunki.

Lapan zidentyfikował również wyspę Morotai jako idealne miejsce dla kosmodromu. Wyspa ma siedem pasów startowych do obsługi logistyki portu kosmicznego. Jest również słabo zaludniona i stosunkowo daleko od innych wysp, co zmniejsza ryzyko śmierci cywilów w wypadku katastrofy kosmicznej.

źródło: bloomberg.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42