Rząd Indonezji zakazał opuszczania miast w Ramadanie

Rząd Indonezji podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu poruszania się po kraju w trakcie muzułmańskiego święta Idul Fitri wypadającego po zakończeniu Ramadanu. Zakaz będzie obowiązywał od 6 do 17 maja. Zakaz ma na celu powstrzymanie rozpowszechnia się koronawirusa w okresie kiedy tradycyjnie miliony indonezyjczyków wyjeżdżają z domów, by spędzić święta z rodziną.

Idul Fitri, które przypadnie na 12 i 13 maja tego roku jest największym muzułmańskim świętem w Indonezji. W ramach tradycji zwanej mudik ludzie masowo wyjeżdżają w tym okresie z miast na wieś, by spotykać się z bliskimi i odwiedzać rodzinne strony. Rząd oszacował, że w 2019 roku około 23 milionów indonezyjczyków opuściło miasta w trakcie święta Idul Firti, co stanowi wzrost o 14 procent w porównaniu z liczbą 21,5 miliona wyjeżdżających w 2018.

W zeszłym roku Idul Fitri wypadło 3 miesiące po wybuchu pandemii. Rząd starał się zatrzymać ludzi przed wyjazdami wprowadzając “restrykcje społeczne na dużą skalę” (PSBB), ograniczając ruch autobusowy, kolejowy i promowy, podnosząc ceny biletów lotniczych, ustawiając kontrole na autostradach, a także wprowadzając wymóg wypełnienia internetowego formularza dla każdej osoby, która chciała wjechać lub wyjechać z Dżakarty.

Blokady na drogach w trakcie mudiku w 2020 roku

Ruch lotniczy zmalał o 98%, a liczba pojazdów przejeżdżających przez bramki autostradowe spadła o blisko 70%. Jednak pomimo tych restrykcji już 3 miesiące po zakończeniu Idul Firti liczba nowych zakażeń koronawirusem wystrzeliła w górę o 37%, a najgorsza sytuacja panowała na Jawie Wschodniej która liczbą nowych zakażeń przebiła nawet Dżakartę.

Nie przedstawiono na razie szczegółów w jaki sposób rząd zamierza zatrzymać ludzi w domach aby nie powtórzyła się ubiegłoroczna sytuacja.

Ma chwilę obecną obecną liczba nowych zakażeń systematycznie spada. Podczas gdy wiele krajów mierzy się z trzecią falą, rząd indonezji rejestruje około 6 tysięcy nowych przypadków dziennie, podczas gdy jeszcze w styczniu rejestrowano średnio około 13 tysięcy dobowych zakażeń. To jednak może się zmienić jeśli nie uda się skutecznie zatrzymać milionów pielgrzymów w domach.

„W 2021 roku mudik będzie zabroniony urzędnikom, policjantom i siłom zbrojnym, pracownikom przedsiębiorstw państwowych, pracownikom sektora prywatnego, przedsiębiorcom i całej ludności” – powiedział minister koordynujący ds. Rozwoju społecznego i kultury Muhadjir Effendy w trakcie wirtualnej konferencja prasowej w piątek.

Minister dodał, że zakaz obowiązuje od 6 do 17 maja. „Przed i po tej dacie mieszkańcom zaleca się, aby nie wyjeżdżali poza swój region [zamieszkania], chyba że jest to naprawdę pilne i konieczne” – powiedział Muhadjir.

mudik w Indonezji

Decyzja o zakazie wyjazdów została pozytywnie przyjęta przez organizacje muzułmańskie

Decyzja rządu została przyjęta z zadowoleniem przez wiceprzewodniczącego najwyższej Rady Imamów w Indonezji (MUI), Anwara Abbasa. Powiedział, że zakaz mudiku jest potrzebny dla wspólnego dobra.

Anwar Abbas wyjaśnił, że zakaz wyjazdów na wieś w trakcie Idul Firti wydany przez rząd jest zrozumiały, ponieważ wirus w kraju wciąż zakaża i codziennie przybywa ofiar śmiertelnych.

„Obecnie rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby program szczepień zakończył się sukcesem, tak abyśmy jako naród mogli ograniczyć przenoszenie tego wirusa do możliwie najniższego poziomu, jeśli rzeczywiście ani my, ani społeczność światowa nie byliśmy w stanie go zatrzymać, “powiedział. Według niego rząd wraz ze społecznością musi poważnie potraktować walkę z koronawirusem.

Działania rządu poparł też Robikin Embhas, przewodniczący Nadhlatul Ulama, największej pozarządowej organizacji muzułmańskiej w Indonezji.

W wydanym oświadczeniu napisał: „Rozumiem, że decyzja o zakazie wyjazdów w trakcie Eid opiera się na istotnych przesłankach. W tym celu wszyscy musimy się wspierać. W końcu w dobie technologii informatycznych prawie wszyscy używają smartfonów. Możemy wzmocnić relacje z naszymi krewnymi i przyjaciółmi w dowolnym miejscu i czasie. Nie tylko z rozmachem w trakcie świąt, ale przez cały czas” – powiedział.

źródło: jakartaglobe.id republika.co.id


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42