Zmutowany wirus z Indii wykryty w Indonezji

Minister zdrowia Indonezji, Budi Gunadi Sadikin, potwierdził w poniedziałek, że co najmniej 10 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność nowego wariantu Covid-19, który po raz pierwszy wykryto w Indiach.

Wiadomość pojawiła się dwa dni po tym, jak rząd Indonezji całkowicie zakazał lotów z Indii z powodu obaw o koronawirusa.

Wariant – formalnie znany jako B.1.617 – jest obwiniany za dramatyczny wzrost nowych przypadków w Indiach, gdzie w ciągu jednego dnia odnotowano ponad 340 000 nowych zakażeń. Po raz pierwszy wykryto go w październiku ubiegłego roku.

Według globalnej organizacji GISAID zajmującej się udostępnianiem danych na temat koronawirusa, wariant rozprzestrzenił się w ponad 20 krajach.

Budi powiedział, że z 10 zakażonych osób, sześć zaraziło się tą odmianą w innych krajach ale nie podał szczegółów o jakie kraje chodzi. Dodał, że pozostałe cztery przypadki to transmisje lokalne na Sumatrze, Zachodniej Jawie i Południowym Kalimantanie.

Rząd wcześniej ogłosił zakaz podróżowania z Indii po doniesieniach, że 12 ze 129 pasażerów wyczarterowanego samolotu, który przyleciał do Indonezji z Indii w zeszłym tygodniu uzyskało pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Samolot przewoził 116 obywateli Indii, Amerykanina i 12 Indonezyjczyków, ale narodowości zarażonych osób nie ujawniono.

Zakaz wjazdu do Indonezji dotyczy wszystkich obcokrajowców, którzy podróżowali do Indii w ciągu ostatnich 14 dni. Obywatele Indonezji powracający z Indii muszą spędzić 14 dni w kwarantannie i na lotniskach są kierowani do specjalnych bramek by ograniczyć ich kontakt z innymi pasażerami i obsługą lotnisk.


Źródło: jakartaglobe.id

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42