Kto zostanie następnym prezydentem Indonezji?

Kandydaci do wyborów w 2024 roku. Od lewej: Prabowo Subianto, Ganjar Pranowo i Anis Baswedan

Do wyborów prezydenckich w Indonezji w 2024 roku jeszcze daleko ale loteria nazwisk i wewnątrz partyjnych starć już trwa, a sondaże publikowane przez niezależne firmy pokazują kto ma największe szanse zająć miejsce Joko Widodo.

Od początku sierpnia zostały opublikowane co najmniej trzy sondaże polityczne dotyczące wyborów prezydenckich w 2024 roku. Zostały one przeprowadzone przez instytuty Charta Politica, New Indonesia Research & Consulting oraz Indonesia Political Opinion (IPO). Niezależnie od instytutu badawczego, w czołówce każdego sondażu pojawiają się te same nazwiska:

  • Ganjar Pranowo, gubernator Jawy Środkowej
  • Prabowo Subianto, minister Obrony Narodowej, kontrkandydat Joko Widodo w poprzednich wyborach prezydenckich
  • Anis Baswedan, gubernator Dżakarty
  • Ridwan Kamil, gubernator Jawy Zachodniej oraz były gubernator Bandung
  • Sandiaga Uno, Minister Turystyki i Gospodarki
  • Agus Harimurti Yudhoyono, znany jako AHY, przewodniczący Partii Demokratycznej, syn byłego prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono

Na dalszych miejscach przewijają się nazwiska, takie jak Eric Thohir, minister Przedsiębiorstw Państwowych, Tri Rismaharini, minister Spraw Społecznych Indonezji i była gubernator Surabayi, Airlangga Hartarto, przewodniczący Partii Golkar oraz Puan Maharani, przewodnicząca indonezyjskiego parlamentu, wnuczka Sukarno oraz córka Megawti Sukarnoputri – byłej prezydent oraz przewodniczej Partii PDI-P, partii do której należy Joko Widodo.

Kilka tygodni temu doszło do starcia pomiędzy Puan Maharani, a Ganjarem Pranowo. Oboje wywodzą się z partii PDI-P. Puan, jako wnuczka Sukarno i córka przewodniczej partii ma duże poparcie wewnątrz PDI-P na start w wyborach mimo, iż sondaże nie dają jej większych szans. Z kolei Ganjar Pranowo jest liderem większości sondaży i ma największe szanse na wygranie wyborów ale nie ma takiego poparcia Partii PDI-P jak Puan Maharani. To na kogo postawią władze partii jest nadal zagadką.

Niedawno byliśmy też świadkiem wojny bilbordowej, gdzie na ulicach wielu miast pojawiły się plakaty wyborcze kilku niszowych polityków. Przypuszcza się, że miały one za zadanie zwiększyć szanse tych polityków na uzyskanie zielonego światła na start w wyborach od ich partii politycznych.

Sondaż Charta Politica: Ganjar wygrywa, Anis jest drugi

Instytut Charta Politica opublikował wyniki sondażu zawierające nazwiska 10 potencjalnych kandydatów do wyborów w 2024 roku.

Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko Ganjara Pranowa z poparciem 20,6%, za nim znalazł się Anis Baswedan z poparciem 17,8% oraz Prabowo Subianto z wynikiem na poziomie 17,5%.

Dalej pojawił się Sandiaga Uno (7,7 procent), Ridwan Kamil (7,2%) oraz Agus Harimurti Yudhoyono (4,2 procenta).

Puan Maharani, przewodnicząca indonezyjskiego parlamentu, której plakaty wyborcze pojawiły się ostatnio w wielu regionach kraju, w tym sondażu uzyskała jedynie 1.4% i nieznacznie wyprzedziła Airlangga z poparciem na poziomie 1 procenta. Airlangga również agresywnie stawiał na bilbordy. Tri Rismaharini, druga z kobiet typowana do fotela prezydenta otrzymała 3,6 procenta głosów.

Charta Politica przeprowadziło ankietę między 12 a 20 lipca 2021 roku. Wzięło w niej udział 1200 respondentów ze 120 wiosek w całym kraju.

Sondaż New Indonesia Research & Consulting: Ganjar wygrywa, Prabowo jest drugi

Sondaż wyborczy New Indonesia Research & Consulting również potwierdził, że wojna bilbordowa między Puan Maharani, a Airlangga Hartarto nie podniosła szans tych polityków na elekcję. Puan otrzymała tu zaledwie 1,4 procenta, a Airlangga 1,3 procenta. Agus Harimurti Yudhoyono, który w sondażu z maja 2021 miał 2% poparcia, w sondażu z sierpnia uzyskał już pięć procent.

Pierwsze miejsce w sondażu zajął Ganjar Prabowo, natomiast na drugim miejscu, z podobnym wynikiem znaleźli się Prabowo Subianto oraz Ridwan Kamil. Co ciekawe, w badaniu z października 2020, to Prabowo był liderem. Teraz jego poparcie spadło do 16,7% i znalazł się on tuż przed Kamilem z poparciem 16,1%. Czwarty na liście uplasował się Anis Baswedan, gubernator Dżakarty, z poparciem 6 procent.

Zdaniem analityków z New Indonesia Research & Consulting, partia PDI-P powinna odpuścić wspieranie Puan Maharani na rzecz wsparcia Ganjara. Sondaże jasno pokazują, że nie ma ona większych szans na zwycięstwo w wyborach i nieugiętość partii w promowaniu Puan nie przynosi żadnych rezultatów. Przykładem tego jest inwestowanie dużych pieniędzy w bilbordy z Puan. Mimo olbrzymich środków, Puan nadal ma poparcie w sondażach oscylujące w granicach jednego procenta.

Badanie New Indonesia Research & Consulting zostało przeprowadzone drogą telefoniczną, między 21 do 30 lipca 2021 roku, na grupie 1200 losowo wybranych respondentów.

Sondaż Indonesia Political Opinion (IPO): Anis wygrywa, Ganjar jest drugi

Według badań instytutu Indonesia Political Opinion (IPO) kandydatem z największą szansą na zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2024 roku jest Anis Baswedan. Burmistrz Dżakary, w tym badaniu uzyskał 18,7 procent poparcia. Za nim znalazł się Ganjar Prabowo z wynikiem 16,6%, Sandiaga Uno z wynikiem 13,5%, Agus Harimurti Yudhoyono – 9,09%, Prabowo Subianto z poparciem 7,8% oraz Ridwan Kamil, który uzyskał 6,2%.

Badanie wykazało również ciekawy trend – w ostatnich miesiącach największą stratę poparcia odnotowali politycy często pojawiający się w mediach jak Prabowo czy Ridwan Kamil, a z kolei poparcie wzrosło u mniej medialnych kandydatów jak Agus Harimurti Yudhoyono, Eric Thohir czy Tito Karnavian.

Sondaż przeprowadzono na 1200 losowo dobranych respondentach w dniach 2 – 10 sierpnia 2021.

Niezależnie od badania można zauważyć, że na pierwszych miejscach w sondażach zawsze przewijają się te same nazwiska.

Około 60% populacji Indonezji mieszka na Jawie i Bali i to głosy mieszkańców tych wysp przesądzą o wybranej w wyborach. Ganjar Prabowo jest liderem w sondażach w Jawie Środkowej i Wschodniej, Yogyakarcie, Bali oraz wyspach Nusa Tenggara. Jawa Zachodnia, prowincja z największą liczbą mieszkańców, to bastion Prabowo Subianto. Z kolei Anis Baswedan cieszy się największym zaufaniem w Dżakarcie, Banten oraz większości regionów Sumatry.


źródło: Republika.co.id

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42