“Czy Indonezję czeka recesja?” #tydzieńwIndonezji

Powodzie na Papui i Sulawesi, tajemnicze samobójstwo dziennikarza, widmo recesji na horyzoncie, przedłużenie statusu autonomii dla Papui, eksmisja ubogich na ulicę oraz historia o tym czym kończy się stosowanie przemocy w rodzinie. Zapraszam na najnowsze wydanie wiadomości z Indonezji.

Powodzie w Papui i Sulawesi

Powodzie w Sulawesi

Co najmniej 39 osób zginęło w wyniku powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły południową część indonezyjskiej wyspy Sulawesi.

Ulewne deszcze rozpoczęły się w poniedziałek. Opady spowodowały wystąpienie z brzegów trzech rzek, przez co utworzyły się lawiny błotne. Zamieszczane w mediach społecznościowych materiały wideo i zdjęcia ukazywały ogromne ilości błota niszczącego domy, budynki i samochody.

Lokalne służby ratownicze ewakuowały z zagrożonych terenów około 1 600 osób, które zostały umieszczone w tymczasowych schroniskach.

Powódź w Sorong (Papua Zachodnia)

Do powodzi doszło również w mieście Sorong w Papui. Ogłoszono tam stan klęski żywiołowej.

Regionalna Agencja Zarządzania Katastrofami (BPBD) miasta Sorong w prowincji Papua Zachodnia powiedziała, że ​​aż 754 domy lokalnych mieszkańców zostały zniszczone przez powodzie, które zalały ten obszar 16 lipca, odnaleziono też 5 ciał.

via cnnindonesia.com i papua.bisnis.com

Koronawirus w Indonezji

1.491 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 98.778. Od początku pandemii zmarło 4.714 (4.8%) zarażonych. Do tej pory przeprowadzono 1.361.207 testy na koronawirusa. 56.655 (57.4%) osób uznano za wyleczone.

aktywne przypadki zakażeń koronawirusem w Indonezji

Prowincje pod względem ilości zakażeń:
1. Jawa Wschodnia – 18.545 zakażenia, 1.433 zgony, 9.717 wyleczonych
2. Dżakarta – 16.899 zakażeń, 745 zgony, 10.598 wyleczonych
3. Sulawesi Południowe – 8.164 zakażenia, 281 zgonów, 4.476 wyleczonych
4. Jawa Środkowa – 7.286 zakażeń, 359 zgonów, 3.390 wyleczonych
5. Jawa Zachodnia – 5.548 zakażeń 190 zgonów, 2.272 wyleczonych
—————
9. Bali – 2.781 zakażeń, 44 zgony, 2.058 wyleczonych
12. West Nussa Tenggara (Lombok) – 1.759 zakażeń, 96 zgonów, 1.198 wyleczonych
21. Yogyakarta – 438 zakażeń, 11 zgonów, 324 wyleczonych
24. Wyspy Riau (Batam) – 345 zakażeń, 16 zgonów, 298 wyleczonych
31. East Nusa Tenggara (Flores) – 134 zakażeń, 1 zgon, 106 wyleczonych
—————
32. Jambi – 132 zakażenia , 2 zgony, 104 wyleczonych

Dokładne statystkiki dla wszytkich prowicji można znaleść na naszej stronie.

Firma Bio Farma w Bandung rozpoczęła testy kliniczne szczepionki na koronawirusa. Jeśli testy wypadną pomyślnie to firma zapowiedziała gotowość do produkcji 100 milionów jednostek szczepionki rocznie.

Widmo recesji na horyzoncie

Według szacunków Banku Indonezji w trzecim kwartale roku wzrost gospodarczy Indonezji w najlepszym wypadku może wynieść 0%, w najgorszym od -2% do -4%. Jednocześnie szacuje się, że z powodu epidemii koronawirusa pracę do tej pory straciło około 3 milionów Indonezyjczyków.

W celu ratowania gospodarki rząd Joko Widodo przygotował 695.2 tryliona rupii (180.3 miliarda złotych) na walkę z kryzysem. Pieniądze mają być głównie przeznaczone na projekty infrastrukturalne jak budowa dróg, kontynuowana też będzie budowa nowej stolicy na Borneo. Inwestycje te maja rozruszać gospodarkę i zapewnić nowe miejsca pracy. Jednocześnie trwają prace nad zbiorczą ustawa o tworzeniu miejsc pracy oraz nad pakietem poważnych reform gospodarczych, których celem jest zmniejszenie nadmiaru regulacji i uproszczenie wymogów licencyjnych, co ma sprawić, że Indonezja stanie się krajem bardziej atrakcyjnym dla inwestorów.

W celu cięcia wydatków budżetowych prezydent zdecydował się na zlikwidowanie aż 18 różnych rządowych instytucji które generowały jedynie straty dla budżetu, a ich praca nie była zadowalająca. Wśród nich jest min. “Zespół ds. Przejrzystości w przemyśle wydobywczym”, “Krajowa Agencja Koordynacyjna ds.Rozszerzenia Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa”, “Zespół ds. Zagranicznych pożyczek komercyjnych”, “Zespół ds. Koordynacji przepływu eksportu i importu” oraz “Krajowy Zespół do Wielostronnych Negocjacji Handlowych w ramach Światowej Organizacji Handlu”

Innym sposobem na ratowanie gospodarki jest zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej na 500 lekkich, wojskowych pojazdów do transportu żołnierzy. Pojazdy te zostały zaprojektowane w Indonezji z wykorzystaniem indonezyjskich podzespołów.

Wojskowe samochody zamówione przez indonezyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej

Mimo kryzysu i widma recesji rząd z dumą pochwalił się, że Indonezja została zaliczona do grupy upper middle income countries. Są to kraje w których średnia pensja wynosi od 4.046$ do 12,535$ rocznie. Średnia pensja w Indonezji w 2020 roku wyniosła 4,050$ rocznie więc rzutem na taśmę udało im się zmieścić w dolnym pułapie. Rząd obiecuje, że do 2045 roku średnie zarobki przekroczą poziom 12,535$ rocznie i Indonezja wejdzie do grona high income countries.

via cnbcindonesia.com cnnindonesia.com i cnnindonesia.com

Przedłużenie statusu autonomii Papui

Minister Spraw Wewnętrznych Tito Karnavian powiedział, że rząd zamierza przedłużyć status specjalnej autonomii (Otsus) dla Papui i Papui Zachodniej. Aktualny status specjalnej autonomii w najbardziej wysuniętej na wschód prowincji dobiegnie z końcem 2021 roku.

Tito Karnavian powiedział, że specjalny status autonomii jest nadal bardzo potrzebny, aby przyspieszyć rozwój Papui i Papui Zachodniej. Według niego wszystkie ministerstwa i instytucje na szczeblu centralnym przygotowały specjalne programy przyspieszające rozwój Papui. “Naszym priorytetem jest edukacja i służba zdrowia, po nich rozbudowa infrastruktury obejmująca autostradę TransPapua, a dalej rolnictwo, rybołówstwo, hodowla zwierząt i rozwój plantacji” – powiedział.

Wcześniej we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Dżakarty kilku papuaskich studentów, członków Komitetu Akcji Odrzucenia Otsus, protestowało przeciwko wprowadzeniu specjalnej autonomii Papui. Ich zdaniem ta autonomia jest zbędna.

Wdrażanie statusu specjalnej autonomii w Papui i Papui Zachodniej zaczęto w 2001 roku. W latach 2002 – 2020 rząd centralny przekazał tym prowincjom środki w wysokości 94.24 tryliona rupii (24.4 miliarda złotych)

via cnnindonesia.com

Tajemnicze samobójstwo dziennikarza

We wtorek 7 lipca policja, w pobliżu torów kolejowych w Tangerang (na zachód od Dżakarty) odnalazła ciało Yodi Prabowo, dziennikarza stacji Metro TV. Mężczyzna miał 4 rany kłute klatki piersiowej i szyi więc początkowo uznano to za morderstwo.

Miejsce odnalezienia zwłok Yodi Prabowo

Jednak po dwutygodniowym śledztwie policja wykluczyła hipotezę morderstwa i uznała to za samobójstwo.

Na miejscu nie odnaleziono żadnych dowodów na udział osób trzecich, z portfela Yodi Prabowo nie skradziono żadnych pieniędzy, nie skradziono też jego telefonu. Mężczyzna miał też leczyć się na depresję. Ostatecznym dowodem okazało się naganie z monitoringu pobliskiego sklepu pokazujące, że Yodi Prabowo osobiście kupił nóż kilka godzin wcześniej.

Ludzie wyrzuceni ze slumsów przez firmę kolejową

Kilkuset ludzi mieszkało w namiotach w Kampung Bandan w Północnej Dżakarcie, do czasu aż w poniedziałek usunięto ich z terenów należących do państwowego operatora linii kolejowych. W czwartek zostali powiadomieni że teren na którym stoją ich namioty jest okupowany nielegalnie i dano im zaledwie kilka dni na wyprowadzkę.

Nielegalne namioty w Kampung Bandan

Eksmisja jest związana z planem władz miasta dotyczącym modernizacji i rozbudowy stacji, która zintegruje sieć pociągów podmiejskich z jeszcze nie dokończoną siecią metra w Północnej Dżakarcie.

Jedna z wyrzuconych kobiet, 59-letnia Rasmiyati, powiedziała, że ​​firma kolejowa nie dała jej grupie wystarczająco dużo czasu na znalezienie nowego schronienia, ani nie zapłaciła odszkodowania, aby umożliwić im wynajem domów.

Powiedziała, że ​​każda osoba w obozie została dotknięta trudnościami finansowymi i utratą pracy spowodowaną pandemią Covid-19.

„Trzy do czterech rodzin muszą dzielić namiot. Naruszamy rządowy protokół zdrowotny [dotyczący dystansu społecznego], ponieważ KAI (indonezyjskie koleje) nas nie słuchało” – powiedziała.

Rozbudowa stacji kolejowej w Kampung Bandan

via jakartaglobe.id

Pobił żonę, bo za wolno smażyła rybę. Trafił do aresztu

Na koniec viralowa historia która w ubiegłym tygodniu obiegła wszystkie media i była mocno dyskutowana.

Graffiti z napisem “Powstrzymaj przemoc w domu sąsiada”

Ryan Jaya (23) miał rzekomo uderzyć swoją żonę Fitriah Kosasih (36), ponieważ nie mógł doczekać się smażonej, solonej ryby. Do incydentu doszło w zachodniej Dżakarcie.

“Ryan jest uważany za osobę temperamentną i lubi się złościć. Najpierw miał poprosić żonę o soloną rybę, jednak był niecierpliwy i z tego powodu pobił żonę” – powiedział w poniedziałek komisarz policji H. Khoiri

Najpierw popchnął żonę na szafę. Następnie złapał i pociągnął za włosy. Fitriah miała siniaki na całym ciele i twarzy. Ponadto bolał ją brzuch od uderzenia. Fitriah zgłosiła sprawę policji, a ta niedługo potem aresztowała jej męża. Zostały mu przedstawione zarzuty znęcania się fizycznego.

Na podstawie art. 351 Kodeksu Karnego za przemoc fizyczną wobec członków rodziny grozi do 2 lat i 8 miesięcy więzienia jeśli ofiara odniesie lekkie obrażenia lub do 5 lat więzienia jeśli ofiara odniesie ciężkie obrażenia.

via cnnindonesia.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42