“Pożar w siedzibie prokuratury i atak na komisariat” #tydzieńwIndonezji

Pożar w siedzibie Prokuratury Generalnej, atak żołnierzy na komisariat policji, najnowsze informacje na temat koronawirusa, nowe lotnisko w Yogyakarcie i życzenia od Przywódcy Korei Północnej.

Spalony budynek Prokuratury

Pożar w siedzibie Prokuratury Generalnej w Dżakarcie

W sobotę 22 sierpnia ogień doszczętnie zniszczył budynek Prokuratury Generalnej w Dżakarcie. Według relacji świadków pożar wybuchł około godziny 19:00 na szóstym piętrze.

Pożar rozprzestrzenił się bardzo szybko. W akcji gaszenia pożaru wzięły udział 43 wozy oraz setki strażaków. Prokurator Generalny ST Burhanudin powiedział, że wszystkie akta spraw, dowody, archiwa, a także osoby zatrzymane w budynku zostały ewakuowane.

Przyczyna pożaru nadal nie została ustalona. Następnego dnia na miejscu zjawili się policjanci którzy rozpoczęli śledztwo i przesłuchiwanie świadków. Stan budynku po pożarze był tak zły, że do niektórych pomieszczeń nie ma dostępu ze względu na ryzyko zawalenia, a policjanci muszą pracować na miejscu pod ochroną strażaków.

Spalony budynek Prokuratury

źródło: en.tempo.co

Atak żołnierzy na komisariat policji

Komisariat policji w Ciracas we wschodniej Dżakarcie został w sobotę zaatakowany przez ponad 100 osób. Dochodzenie ujawniło, że za ten akt wandalizmu odpowiedzialni są żołnierze.

To już drugi raz w ciągu ostatnich lat kiedy to komisariat w Ciracas została zdewastowany przez żołnierzy.

Jak podał rzecznik policji w Dżakarcie, tłum zaatakował dwóch policjantów, następnie napastnicy rozbił szyby w budynku i spalił dwa samochody, w tym jeden należący do szefa policji Ciracas.

Dochodzenie wykazało, że żołnierz o inicjałach M.I. podżegał swoich kolegów do popełniania aktów wandalizmu, ale według generała dywizji Dudunga Abdurachmana, szefa regionalnego dowództwa wojskowego w Dżakarcie, jego motywy nie są jasne.

Żołnierz użył telefonu komórkowego, aby poinformować kolegów, że stał się ofiarą ataku mafii i że jego oprawcy są przetrzymywani przez policję.

Jednak dochodzenie na miejscu zdarzenia i relacje dziewięciu świadków cywilnych wykazały, że alarm był fałszywy, powiedział Dudung.

Oprócz M.I. wśród setki napastników zidentyfikowano dwóch innych żołnierzy, a co najmniej sześciu żołnierzy jest przesłuchiwanych przez żandarmerię pod kątem ich udziału w ataku, powiedział.

W grudniu 2018 roku ten sam posterunek policji został zdewastowany przez żołnierzy po tym, jak ich kolega został zaatakowany przez dwóch mężczyzn dzień wcześniej. Swój gniew skierowali na policję, która, jak twierdzili, nie zrobiła nic aby złapać sprawców pobicia.

Konflikt między indonezyjską policją a wojskiem to problem istniejący od kilkudziesięciu lat. W przeszłości oprócz ataków na policyjne komisariaty i aktów wandalizmu dochodziło do ulicznych bójek między policjantami a żołnierzami.

Spalony radiowóz (Antara Photo/Asprilla Dwi Adha)

źródło: jakartaglobe.id

Koronawirus w Indonezji

2.858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 172.053. Od początku pandemii zmarło 7.343 (4.3%) zarażonych. Do tej pory przeprowadzono 2.224337 testy na koronawirusa. 124.185 (72.2%) osób uznano za wyleczone.

Liczba zarażonych obcokrajowców wzrosła do 387. 9 obcokrajowców zmarło, a 627 pozostaje na obserwacji. Najwięcej zakażeń wśród obcokrajowców wykryto w Dżakarcie, na Wyspach Riau oraz w Banten.

Prowincje pod względem ilości wszystkich zakażeń:
1. Dżakarta – 37.943 zakażenia, 1.174 zgony, 29.768 wyleczonych
2. Jawa Wschodnia – 32.754 zakażenia, 2.323 zgony, 25.533 wyleczonych
3. Jawa Środkowa – 13.647 zakażeń, 975 zgonów, 8.791 wyleczonych
4. Sulawesi Południowe – 11.841 zakażeń, 360 zgonów, 9.080 wyleczonych
5. Jawa Zachodnia – 10.815 zakażeń 265 zgonów, 6.072 wyleczonych
—————
8. Bali – 4.989 zakażeń, 62 zgony, 4.327 wyleczonych
14. West Nussa Tenggara (Lombok) – 2.727 zakażeń, 156 zgonów, 1.996 wyleczonych
23. Yogyakarta – 1.373 zakażeń, 37 zgonów, 968 wyleczonych
24. Wyspy Riau (Batam) – 900 zakażeń, 37 zgonów, 552 wyleczonych
32. East Nusa Tenggara (Flores) – 176 zakażeń, 2 zgony, 156 wyleczonych

Dokładne statystyki dla wszystkich prowincji można znaleźć na naszej stronie.

Szczepionki, obłożone szpitale i brak turystów

Warto zwrócić uwagę, że 5 pięć prowincji – Dżakarta, Jawa Wschodnia, Środkowa i Zachodnia oraz Sulawesi Południowe mają razem 107 tysięcy przypadków, czyli ponad 62% wszystkich zakażeń w Indonezji. W niektórych miejscach sytuacja zaczyna być alarmująca, przykładowo w Dżakarcie już 71% wszystkich łóżek na intensywnej terapii jest obłożonych chorymi na covid-19. Jeśli sytuacja się nie poprawi to w przeciągu kilku miesięcy może dość do sytuacji, że zabraknie miejsc w szpitalach w stolicy. Z tego też powodu władze Dżakarty wydłużyły ograniczenia socjalne na wielką skalę.

źródło: en.tempo.co

Dwa nowe ogniska koronawirusa niedaleko Dżakarty. W fabryce Suzuki wirusa potwierdzono u 71 z 900 pracowników. Z kolei w fabryce LG zarażenie potwierdzono u 242 pracowników, a 1 osoba zmarła. Jednakże w porozumieniu z władzami zdecydowano się nie wstrzymywać produkcji w zakładach LG. Fabryka ta stała się kluczowa dla koncernu po tym jak wstrzymano fabryki LG w sąsiednich krajach, poza tym utrzymanie produkcji i eksportu towarów jest bardzo ważne dla indonezyjskiej gospodarki.

źródło: republika.co

Prezydent Joko “Jokowi” Widodo potwierdził, że Indonezja może mieć około 290 milionów dawek szczepionek na covid-19 do 2021 roku, ponieważ nawiązała współpracę z wieloma krajami, w tym ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Chinami. Pierwsza partia 20 – 30 milionów szczepionek może się pojawić jeszcze w 2020 roku, a pozostałe zostaną wyprodukowane do końca przyszłego roku.

Oprócz wspólnych prac nad szczepionką z innymi krajami, Indonezja pracuje też nad inną, lokalną o nazwie “merah-putih” (“czerwono biała” – odniesienie do flagi Indonezji). Została ona w pełni opracowana przez Instytut Eijkmana, Agencję Oceny i Zastosowania Technologii (BPPT), Indonezyjski Instytut Nauk (LIPI), Agencję Monitorowania Żywności i Leków (BPOM), Ministerstwo Badań i Technologii, a także jako Uniwersytety w Indonezji i jest w fazie testów klinicznych

Ponadto Jokowi wyraził opinię, że badania nad szczepionkami w Indonezji są znacznie bardziej zaawansowane niż w innych krajach. Spośród innych krajów ASEAN, Indonezja jest najbliżej wyprodukowania szczepionek na covid-19. Władze chcą też sprzedawać indonezyjską szczepionkę do innych krajów.

źródło: en.tempo.co

Jak pisaliśmy w naszym innym artykule Minister ds. gospodarki morskiej i inwestycji (Menkomarves) Luhut Binsar Panjaitan przekazał, że Indonezja nie otworzy sektora turystycznego dla zagranicznych turystów do końca 2020 roku, natomiast rząd chce skupić się na turystach lokalnych w celu wsparcia branży turystycznej i ekonomi kraju. Wyjątkiem są turyści z Chin, Korei Południowej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obywatele tych 3 krajów będą mogli wjeżdżać do Indonezji chociaż władze robią tu przede wszystkim jako ukłon w stronę inwestorów i biznesmenów. Trwają dyskusje nad umożliwieniem wjazdu do Indonezji obywatelom krajów ASEAN.

źródło: en.tempo.co

zobacz też: Indonezja nie przyjmie zagranicznych turystów do końca 2020 roku

Protesty w Dżakarcie i innych miastach

W ostatnim tygodniu doszło do protestów w wielu indonezyjskich miastach jednak największe strajki miały miejsce w Dżakarcie. Ich powodem są prace nad ustawą nazywaną Omnibus Law.

Omnibus Law to gigantyczna reforma gospodarcza, prace nad nią zaczęły się w zeszył roku. Reforma ta składa się z 1244 nowych przepisów podzielonych na 15 rozdziałów. Ma ona wprowadzić min. reformy podatkowe, reformy w prawie pracy, nowe zasady zatrudnienia i zwalniania pracowników, reformy w zasadach importu i eksportu produktów, prowadzaniu działalności gospodarczej, nabywaniu gruntów przez firmy, ma usunąć wymogi posiadania koncesji i licencji, będą też zmiany w budowaniu stref ekonomicznych czy nowe zasady działania administracji publicznej. Według rządu ma to sprawić, że Indonezja stanie się krajem bardziej atrakcyjnym dla inwestorów co przyniesie korzyści gospodarce.

Jednakże słaba komunikacja rządu z obywatelami oraz brak konsultacji społecznych przy tak olbrzymiej i skompilowanej reformie budzi wiele zastrzeżeń i obaw, szczególnie wśród pracowników najniższego szczebla którzy boją się utraty pracy lub pogorszenia ich warunków pracy. Rząd nie zadał sobie wiele trudu by objaśnić ludziom sens ten ustawy i tego co ona konkretnie zmieni, w mediach pojawiają się jedynie ogólniki.

Protesty w Dżakarcie przeciwko Omnibus Law (foto: BETWEEN PHOTOS)

źródło: tirto.id

Legalizacja medycznej marihuany

Minister Rolnictwa Syahrul Yasin Limpo wpisał konopie indyjskie jako jeden z produktów leczniczych którzy może być uprawiany pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa.

Nie oznacza to jednak, że marihuanę będzie można hodować w domu. Zgodnie z ustawą 35/2009 za produkcję i rozprowadzanie narkotyków w Indonezji grozi maksymalna kara dożywocia lub kara śmierci.

Wpisanie marihuany na listę produktów leczniczych umożliwi jej hodowanie w nadzorowanych przez ministerstwo laboratoriach. Za nielegalną hodowlę kary nadal pozostaną takie same.

źródło: cnnindonesia.com

Rozwój infrastruktury w Indonezji

Prezydent Republiki Indonezji Joko Widodo zainaugurował otarcie międzynarodowego lotniska “Yogyakarta” (YIA) w Kulon Progo w prowincji Yogyakarta. W swoim przemówieniu prezydent podkreślił, iż nowe lotnisko będzie w stanie obsługiwać do 20 milionów pasażerów rocznie, a dzięki temu że pas startowy ma 3250 metrów, w odróżnieniu od starego lotniska w Yogyakarcie które miało pas o długości 2200 metrów, na nowym lotnisku będą mogły lądować najcięższe samoloty takie jak Airbus A320 i Boeing 777.

Również w tym tygodniu Prezydent oficjalnie otworzył pierwszą autostradę w prowincji Aceh. Zarówno to lotnisko jak i autostrada są częścią gigantycznego projektu rozwoju indonezyjskiego transportu. W budowie się też autostrady oraz linie kolejowe na Jawie, Sumatrze, Sulawesi, Borneo, Papui i Bali.

Otwarcie lotniska w Yogyakarcie z udziałem Prezydenta

źródło: en.tempo.co i en.tempo.co

75 rocznica niepodległości Indonezji i życzenia od Korei Północnej

17 sierpnia Indonezyjczycy świętowali 75 rocznicę uzyskania niepodległości. Z powodu epidemii w tym roku nie było tradycyjnych obchodów i parady w centrum Dżakarty. O godzinie 10 z syren alarmowych został puszczony hymn Indonezji, a wszyscy zatrzymywali samochody i wychodzili przed domy żeby stanąć na baczność

Dżakarta w trakcie odtwarzania hymnu. Mieszkańcy zatrzymywali samochody i stawali na baczność

Wielu przywódców z całego świata przysłało swoje gratulacje i życzenia z okazji rocznicy uzyskania niepodległości ale chyba największym zaskoczeniem były życzenia od… Kim Jong-Una. Przywódca Korei Północnej w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie Korei Północnej pogratulował Prezydentowi Joko Widodo “budowania dostatniego społeczeństwa pod sztandarem suwerenności i niezależności”, podkreślił także że Indonezja i Korea Północna zawsze miały dobre stosunki dyplomatyczne. Tu warto przypomnieć, że Kim Yŏng Nam – przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Korei Północnej odwiedził Indonezję w 2005 i 2012, w a Dżakarcie swojego czasu działała restauracja serwująca dania kuchni północno-koreańskiej w której pracowali sprowadzani z tego kraju kucharze. Restauracja będąca własnością koreańskiego rządu została zamknięta po zabójstwie brata Kim Jong Una na lotnisku w Malezji.

źródło: kompas.tv

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42