“Spowolnienie gospodarcze i powrót restrykcji społecznych” #tydzieńwIndonezji

Spowalniająca gospodarka z powodu epidemii koronawirusa, wzrost ubóstwa i zasiłki dla bezrobotnych, próba wciągnięcia Indonezji w rywalizację między Chinami i USA, spadający odsetek analfabetyzmu, walki na łuki w Papui i zderzenie czołgu z motocyklem. Zapraszam na najnowsze wydanie wiadomości z Indonezji.

Spowolnienie gospodarcze i powrót restrykcji społecznych

W pierwszym kwartale 2020 roku Indonezja odnotowała wzrost gospodarczy na poziomie zaledwie 2.97%, w drugim kwartale wzrost wyniósł -5.32%. Jeżeli w trzecim kwartale roku wzrost gospodarczy również będzie ujemy Indonezji wejdzie w stan recesji.

Optymizmem nie napawa również fakt, że wśród 10 z 34 indonezyjskich prowincji, które generują 77.59% krajowego PKB, aż 6 zanotowało w drugim kwartale roku ujemny wzrost gospodarczy. Największy spadek zaliczyło Bali które odnotowało spowolnienie ekonomii o -10.98%, w Dżakarcie ten spadek wyniósł -8.82%, na Jawie Zachodniej -5.98%, na Jawie Wschodniej -5.9%, a w Yogyakarcie -6.74%. Prowincjami które miały dodatni wzrost gospodarczy była Papua: 4.52%, Zachodnia Papua: 0.53% i Sulawesi Środkowe: 0.06%.

źródło: cnnindonesia.com

Władze Dżakarty zapowiedziały ponowne przywrócenie ograniczeń społecznych na dużą skalę (PSBB) od poniedziałku 14 września. Powodem tego jest gwałtowny przyrost nowych zakażeń koronawirusem który doprowadził do sytuacji, że w ciągu dwóch tygodni zabranie łóżek na intensywnej terapii w stolicy. Na informację o przywróceniu ograniczeń zareagowała indonezyjska giełda która zanotowała olbrzymi spadek.

Koronawirus w Indonezji

3.806 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w sobotę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 214.746. Od początku pandemii zmarło 8.650 (4.0%) zarażonych. Do tej pory przeprowadzono 2.620.004 testy na koronawirusa. 152.458 (71.0%) osób uznano za wyleczone.

Liczba zarażonych obcokrajowców wzrosła do 408, 12 obcokrajowców zmarło, a 627 pozostaje na obserwacji.

Prowincje z największą liczbą zakażeń:
1. Dżakarta – 52.840 zakażeń, 1.386 zgonów, 39.793 wyleczonych
2. Jawa Wschodnia – 37.839 zakażeń, 2.746 zgonów, 29.924 wyleczonych
3. Jawa Środkowa – 17.460 zakażeń, 1.139 zgonów, 10.969 wyleczonych
4. Sulawesi Południowe – 13.235 zakażeń, 376 zgonów, 10.103 wyleczonych
5. Jawa Zachodnia – 14.231 zakażeń 294 zgony, 7.493 wyleczonych

Poza Jawą największy przyrost nowych przypadków odnotowało Bali i Riau. Od 1 września na wyspie bogów przybyło 1700 nowych przypadków, podczas gdy na Riau odnotowano 1500 nowych zakażeń.

Dokładne statystyki dla wszystkich prowincji można znaleźć na naszej stronie.

ZOBACZ TEŻ: 200,000 zakażeń koronawirusem w Indonezji

Do zagadkowej sytuacji doszło w Bandung. Mężczyzna który przyjął dwie testowe szczepionki na koronawirusa w odstępie dwóch tygodni, został pozytywnie zdiagnozowany na covid-19. Wiadomo, że mężczyzna podróżował do Semarang i w tracie tej podróży został poddany wyrywkowym testom które niespodzianie dały wynik pozytywny. Do tej pory nie ustalono jak doszło do zakażenia.

źródło: en.tempo.co

Wzrost liczby osób żyjących poniżej granicy ubóstwa oraz pomoc finansowa rządu dla ubogich i bezrobotnych

Instytut Rozwoju Ekonomii i Finansów (Indef) przewiduje, że wskaźnik ubóstwa w Indonezji może wzrosnąć do 10,34% we wrześniu 2020 roku w następstwie pandemii covid-19.

Według Centralnego Urzędu Statystycznego (BPS), od września 2019 roku do marca 2020 roku wskaźnik ubóstwa wynosił 9,78%, czyli około 26,42 miliona osób. Z powodu pandemii zagrożonych wpadnięciem w ubóstwo jest 1.63 miliona Indonezyjczyków czyli 0.56% obywateli.

Podczas pierwszej kadencji prezydenta Joko Widodo w latach 2014-2019 wskaźnik ubóstwa spadł o 1,74 procent (2,93 miliona), czyli średnio o 0,34 procent rocznie.

W projekcie budżetu na 2021 rok przewidziano wzrost bezrobocia w przedziale 7,7 – 9,1%, Podczas gdy budżet państwa na 2020 roku zakładał docelowy poziom bezrobocia w przedziale 4,88 – 5%.

Jednym ze sposobów na walkę z ubóstwem ma być program bezpośrednich zapomóg gotówkowych (BLT). Program zakłada przekazanie 4 zasiłków pieniężnych po 600 tysięcy rupii (150 złotych). O taką pomoc mogą się ubiegać osoby których pensja nie przekracza 5 milionów rupii miesięcznie (1266 złotych). W tym tygodniu pieniądze trafiły do 3.5 miliona ludzi, a docelowo z programu ma skorzystać 15.7 miliona Indonezyjczyków.

źródło: cnnindonesia.com i en.tempo.co

Indonezja do Chin i USA: nie wciągajcie nas w swoją rywalizację

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi ostrzegła we wtorek Stany Zjednoczone i Chiny, aby te nie wciągały Indonezji w swoją regionalną walkę o wpływy.

Aktywność wojskowa na Morzu Południowochińskim wzrosła w tym roku wraz z wrogą retoryką i antagonistycznymi posunięciami politycznymi ze strony Chin i Stanów Zjednoczonych, co budzi obawy niektórych państw Azji Południowo-Wschodniej o ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego.

Jednocześnie Stany i Chiny intensyfikują swoja dyplomację i w przyszłym tygodniu planują szereg spotkań z regionalnymi ministrami spraw zagranicznych aby “przeciągać” kraje ASEAN na swoją stronę.

Wypowiedź Retno Marsudi wygłoszona jeszcze przed spotkaniem z chińskimi i amerykańskimi przedstawicielami ma dać wszytkom do zrozumienia, że Indonezja nie będzie popierać żadnej ze stron i pozostanie państwem neutralnym.

Źródło: channelnewsasia.com

Również w tym tygodniu Minister Obrony Narodowej Indonezji Prabowo Subianto osobiście złożył swojemu chińskiemu odpowiednikowi odmowę na budowę chińskiej bazy wojskowej na terytorium Indonezji. “Zgodnie z naszą doktryną wolnej i aktywnej postawy politycznej, również w zakresie obrony, nie mamy paktów obronnych z jakimkolwiek krajem”. Tak uzasadniał swoją decyzję Prabowo.

Spotkanie chińskiego i indonezyjskiego Ministra Obrony Narodowej (foto: between photos)

źródło: mantrasukabumi.pikiran-rakyat.com

“Andrzeju nie denerwuj się…”

Do nietypowego wypadku doszło w Bandung. W trakcie parady wojskowej jeden z czołgów wpadł na zaparkowane pojazdy. Doszczętnie zniszczone zostały 4 motocykle oraz wózek z jedzeniem, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Indonezyjska armia (TNI) pokryła wszystkie straty. Zdarzenie zostało zarejestrowane na filmie

300 uchodźców z Birmy dotarło do Indonezji

W poniedziałek rano do wybrzeży Indonezji przybiło prawie trzystu Rohindżów, przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej prześladowanej w Birmie – poinformowały lokalne władze. To największa grupa, która dopłynęła do tego kraju od kilku lat. Na morzu mieli znajdować się od około sześciu miesięcy.

W grupie było 181 kobiet, 102 mężczyzn i 14 dzieci. Jeden mężczyzna był chory i został przewieziony do szpitala. Wszyscy zostaną poddani testom na obecność koronawirusa.

Według lokalnych władz, jest to najliczniejsza grupa Rohindżów, która przedostała się do Indonezji od 2015 roku. W Birmie mniejszości tej odmawia się obywatelstwa. Rohindżowie borykają się z surowymi ograniczeniami przemieszczania się i brakiem dostępu do opieki zdrowotnej.

W czerwcu około stu Rohindżów, głównie kobiet i dzieci, przybyło w ten sam rejon wybrzeża Indonezji co ich rodacy w poniedziałek.

Uchodźcy z Birmy w Indonezji (AP Photo/Zik Maulana)

źródło: tvn24.pl

Analfabetyzm w Indonezji

Minister edukacji i kultury Nadiem Anwar Makarim powiedział, że rząd różnymi metodami nadal stara się rozwiązać problem analfabetyzmu. „Rząd zawsze dąży do tego, aby ludzie byli wolni od analfabetyzmu” – powiedział Nadiem podczas 55. Międzynarodowego Dnia Literatury, który odbył się online w Dżakarcie we wtorek.

Wskaźnik analfabetyzmu w kraju spada z roku na rok. Odsetek analfabetyzmu w 2018 roku wyniósł 1,93% czyli 3,29 mln osób, a w 2019 roku spadł do 1,78% czyli do 3,076 mln osób.

źródło: republika.co.id

Oporna walka z zanieczyszczeniem środowiska

Szef Pod-Dyrekcji ds. Towarów i Opakowań w Ministerstwie Środowiska i Leśnictwa (KLHK), Ujang Solihin Sidik, powiedział, że obecnie w 2 prowincjach i 35 regencjach / miastach zostały wydane zasady ograniczania użytku opakowań z tworzyw sztucznych. Jednakże wiele z tych regionów wprowadza przepisy na zasadzie kopiuj – wklej bez realnej implementacji co sprawia, że w rzeczywistości one nie działają.

Dlatego Ujang zachęca organizacje pozarządowe (NGO) zajmujące się sektorem ochrony środowiska do udzielania pomocy samorządom. Organizacje pozarządowe mogą monitorować i oceniać skuteczność wdrażania tych polityk oraz weryfikować dane dotyczące odpadów z tworzyw sztucznych.

Wyniki pokażą, które regiony z powodzeniem wdrożyły politykę ograniczania zużycia plastiku i regiony, które wprowadzają przepisy bez rzeczywistej implementacji. Jest to ważne, ponieważ dane te są miarą skutecznej redukcji odpadów z tworzyw sztucznych.

Ponadto podkreślił wagę tych danych, ponieważ wpłyną one na cel 30-procentowej redukcji odpadów krajowych do 2025 roku. Zweryfikowane dane będą również podstawą dla Ministerstwa Środowiska i Leśnictwa do rekomendowania regionów, które otrzymują regionalne fundusze motywacyjne, powiedział.

źródło: republika.co.id

16 Papuasów rannych w wyniku walk plemiennych

Około 16 rdzennych Papuasów odniosło rany postrzałowe z łuków podczas starcia plemiennego w dystrykcie Jayawijaya w Papui. Zostali oni przyjęci do szpitala w którym lekarze wydobywali resztki strzał, w kilku przypadkach rany zagrażały życiu.

Walki wybuchły między mieszkańcami wsi Wukahilapok i Meagama. Ich mieszkańcy ruszyli na siebie mając przy sobie tradycyjną broń taką jak łuki, maczety i włócznie. W trakcie walk spalono też kilka tradycyjnych chat (honai).

Walki zakończyli przybyli na miejsce policjanci którzy rozdzielili walczące strony spychając Papuasów do swoich wsi. Początkowo walczący zignorowali policjantów i ci musieli oddać strzały ostrzegawcze z broni palnej. Policjanci ustawili też pomiędzy wsiami czerwono-białą flagę jako nieprzekraczalną granicę dla mieszkańców obydwu wsi.

W przeszłości wielokrotnie dochodziło do gwałtownych konfliktów między plemionami w Papui. Doniesienia medialne przypisują konflikty czynnikom takim jak dawne rywalizacje i chęć zemsty.

źródło: en.tempo.co

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42