Indonezja wstrzymała szczepienia preparatem AstraZeneca

Krajowa Agencja Kontroli Leków i Żywności (BPOM) zawiesiła stosowanie i dystrybucję szczepionki AstraZeneca o kodzie CTMAV547. Decyzja jest wynikiem zgonu jednego z mieszkańców Dżakary, który zmarł po zaszczepieniu.

Indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowa Agencja Kontroli Leków i Żywności zapowiedziały przeprowadzenie testów toksyczności i sterylności jako środka zapobiegawczego w celu zapewnienia bezpieczeństwa szczepień. Testy potrwają od jednego do dwóch tygodni.

Nie wszystkie szczepionki AstraZeneca zostają wycofane, a jedynie te z kodem CTMAV547, przekazała rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Siti Nadia Tarmidzi.

26 kwietnia Indonezja otrzymała od WHO 3.8 miliona szczepionek AstraZeneca w ramach programu Covax. 448 tysięcy z nich to partia CTMAV547, której stosowanie zostało zawieszone. Szczepionki te zostały już przekazane Siłom Zbrojnym, a także rozesłane do Północnego Sulawesi i Dżakarty.

Ministerstwo Zdrowia Indonezji zaapelowało o zachowanie spokoju, nie popadanie w panikę i czerpanie informacji o szczepionkach jedynie z wiarygodnych źródeł.

Przekazano także, że szczepienia pozostałymi partiami AstraZeneca nadal będą kontynuowane gdyż ryzyko doświadczenia skutków ubocznych szczepienia jest mniejsze niż ryzyko powikłań będących wynikiem zarażenia koronawirusem.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Indonezji nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku zgonu wywołanego bezpośrednio szczepieniem przeciwko Covid-19.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42