Trwają przygotowania do wydobycia wraku KRI Nanggala 402

Indonezyjskie oraz chińskie ekipy ratownicze przygotowują plan wydobycia z dna morza łodzi podwodnej należącej do indonezyjskiej marynarki wojennej, która zatonęła 21 kwietnia 2021 roku.

Julius Widjojono, szef Służby Informacyjnej Marynarki Wojennej Indonezji, przekazał, że statkom z chin udało się sfotografować wrak okrętu KRI Nanggala 402. Zdjęcia te posłużyły ekipie ratowniczej do opracowania metody podniesienia wraku.

Podniesienie wraku ma zostać wykonane za pomocą indonezyjskiego statku SKK Migas. Na co dzień jest on wykorzystywany do układania rur na dnie morza i ma on możliwość podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jednak zamocowanie lin do wraku będzie wymagało użycia zdalnie sterowanrgo robota lub ekipy nurków, którzy ręcznie zaczepiają haki o szczątki łodzi podwodnej.

Niezależnie od wybranej metody wydobycie wraku KRI Nanggala 402 będzie niezwykle trudne gdyż znajduje się on na głębokości ponad 800 metrów.

Julius Widjojono przekazał, że nadal istenie wiele czynników które mogą potencjalnie uniemożliwić podniesienie wraku ale jego ekipa się nie poddaje. Dokładna data rozpoczęcia podnoszenia łodzi podwodnej nie została jeszcze określona.

Oprócz okrętu SKK Migas w akcji wydobycia wezmą też trzy chińskie okręty – statek marynaki wojennej Tug Nantuo-195, statek ratowniczy Yong Xing Dao-863 oraz statek badawczy Tan Suo II. Ten ostatni nadal jest w drodze. Okręty te wyposażone są w podwodne roboty oraz sonary.

Kilka dni temu w bazie marynarki wojennej w Yogyakarcie odbyła się wspólna modlitwa za 53 członków załogi KRI Nanggala 402. W modlitwie brali udział wyznawcy różnych religii. Po nabożeństwie Hadi Tjahjanto, szef indonezyjskiej marynarki wojennej, złożył kondolencje rodzinom. Powiedział, że Indonezja straciła nie tylko okręt ale i najlepszych marynarzy. Nazwał to tragedią dla całego kraju.

Hadi Tjahjanto przekazał także, że wszyscy żołnierze, którzy zginęli zostaną awansowani o jeden poziom oraz otrzymają gwiazdę Jelasena, jedno z najwyższych odznaczeń w Indonezji. Ponadto rząd ma zapewnić stypendia naukowe wszystkim synom i córkom ofiar.

Z kolei Minister Obrony Narodowej Indonezji, Prabowo Subianto, powiedział, że jest to smutna ale cenna lekcja dla całego narodu. Zapowiedział on przegląd stanu technicznego wyposażenia indonezyjskiej armii, w szczególności okrętów podwodnych oraz natychmiastowego wprowadzenia koniecznych modernizacji.


źródło: republika.co.id

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42