Protest studentów przeciwko trzeciej kadencji Joko Widodo

Protest studentów Studenci przed budynkiem Rady Legislacyjnej w Mataram w Zachodniej Nusa Tenggara
Indonezyjscy studenci wyszli w poniedziałek na ulice miast w całym kraju, aby zaprotestować przeciwko rzekomemu przedłużeniu prezydenckiej kadencji. Protesty odbyły się pomimo zapewnień Joko Widodo, że nie zamierza ubiegać się o reelekcję.

W Dżakarcie pierwotnie planowano protest przed Pałacem Prezydenckim jednakże studenci przemaszerowali pod siedzibę Izby Reprezentantów. Podobnie protesty odbyły się pod rządowymi budynkami w miastach Wschodniej Jawy, Zachodniej Nusa Tenggara i Południowej Sumatry.

Głównym powodem protestów jest sprzeciwienie się proponowanej poprawce do konstytucji rozszerzającej liczbę kadencji prezydenckich do więcej niż dwóch oraz o planach opóźnienia wyborów w 2024 roku, które pozwoliłby Joko Widodo pozostać na stanowisku po wygaśnięciu jego kadencji.

“Wzywamy przedstawicieli ludu aby nie zdradzali konstytucji przez wprowadzanie poprawek i zdecydowanie odrzucili pomysł odroczenia wyborów w 2024 roku lub trzeciej kadencji” – napisało stowarzyszenie indonezyskich studentów, BEM SI, na swoim koncie na Instagramie.

28 marca, ubiegłego roku, odbył się podobny protest pod pomnikiem Arjuna Wijaya w środkowej Dżakarcie, ale pozostał bez odpowiedzi prezydenta Joko Widodo.

Wśród innych postulatów studentów znalazły się żądania wprowadzenia poprawek do ustawy budżetowej, ustabilizowania gwałtownie rosnących cen podstawowych produktów spożywczych i wszczęcia postępowania przeciwko tzw. “mafi oleju spożywczego” która poprzez spekulacje doprowadziła do dwukrotnego wzrost cen tego produktu.

Jokowi niedawno zapewnił, że w wybory odbędą się zgodnie z planem, chcąc w tej sposób uciąć pogłoski o trzeciej kadencji.

“Myślę, że jest to krystalicznie jasne. Wszyscy muszą wiedzieć, że wybory [prezydenckie] odbędą się 14 lutego 2024 roku. Musimy to wyjaśnić aby nie było żadnych spekulacji, że rząd chce przesunąć wybory, a także spekulacji na temat trzeciej kadencji ” – powiedział Jokowi na niedzielnym posiedzeniu gabinetu.

Przedstawiciele radzącej Demokratycznej Partii Walki PDI-P, równiej zapewniają, że nie poprą żadnej próby zmiany konstytucji z 1945 roku, która ogranicza liczbę kadencji prezydenckich do dwóch.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42