Inflacja w Indonezji najwyższa od 2017 roku

Inflacja w Indonezji osiągnęła w maju 3,55%, jest to najwyższy poziom od 2017 roku, podała krajowa agencja statystyczna.

Indonezja odnotowała wzrost indeksu cen konsumpcyjnych o 3,55 procent w porównaniu z tym samym okresem rok temu, wynika z danych Centralnej Agencji Statystycznej (BPS). Dla porównania w kwietniu wskaźnik inflacji osiągnął tylko 3,47 procenta.

“Inflacja rok do roku w maju 2022 wynoszącą 3,55 procent to najwyższa Inflacja od grudnia 2017, kiedy osiągnęła 3,61 procenta” – powiedziała szefowa BPS Margo Yuwono na konferencji prasowej

Jednymi z głównych czynników przyczyniających się do wzrostu inflacji to wzrost opłat za transport lotnicz oraz wzrost cen jaj kurzych, świeżych ryb i szalotek.

Żywność i napoje odpowiadały za połowę wzrostu cen w maju, wynika z danych BPS. Tymczasem transport odpowiada za jedną piątą wzrostu inflacji.

Zniesienie większości ograniczeń epidemiologicznych oraz obchody muzułmańskiego święta Idul Fitri spowodowały, że ponad 85 milionów indonezyjczyków zdecydowało się wyjechać na wakacje, zwiększając tym samym popyt na towary i usługi w całym kraju.

Wzrost inflacji odnotowano w 87 z 90 miast w Indonezji. Najwyższa inflacja wystąpiła w Tanjung Pandan na wyspach Bangka-Belitung i wyniosła 2,24 procenta, podczas gdy najniższą odnotowano w Tangerang w prowincji Banten oraz Gunungsitoli w Północnej Sumatrze.

W trzech indonezyskich miastach odnotowano deflację, w tym w Kotambag w Północnym Sulawesi na poziomie -0,21 procent oraz Merauke w Papui na poziomie -0,02 procent.

źródło: Jakartaglobe.id


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42