Meczety w Indonezji będą cichsze

Indonezyjskie Ministerstwo Spraw Religijnych wydało rozporządzenie, które nakłada na wszystkie meczety w kraju limit hałasu na poziomie 100 decybeli w trakcie nawoływania do modlitw.

Indonezja to największy, muzułmański kraj na świecie. Z głośników na dachach meczetów pięć razy dziennie odbywają się wezwania na modlitwy, głośniki są również używane do wygłaszania kazań, recytacji Koranu oraz w trakcie zgromadzeń religijnych.

Minister ds. Religii Yaqut Cholil Qoumas powiedział we wtorek, że rozporządzenie ma na celu „promowanie porządku i harmonii między społecznościami” w tym zróżnicowanym religijnie kraju.

Dekret ministerialny został podpisany 18 lutego i będzie wytyczną dotyczącą używania nagłośnienia w meczetach w całym kraju, powiedział Yaqut w oświadczeniu. Poziom hałasu w trakcie nawoływania do modlitw nie będzie mógł przekroczyć 100 decybeli.

Podczas modlitwy o świcie będzie można używać zewnętrznych głośników przez maksymalnie 10 minut do recytacji Koranu oraz wzywania na modlitwy. W trakcie pozostałych czterech, muzułmańskich modlitw – w południe, po południu, o zmierzchu i w nocy – korzystanie z zewnętrznych głośników będzie ograniczone do 5 minut.

Limitem 10 minut będą także objęte nabożeństwa Jummah, które odbywają się w każdy piątek. Natomiast inne czynności religijne jak wygłaszanie kazań lub modlitw powinno być wykonywane wyłącznie poprzez nagłośnienie wewnątrz meczetów.

Dekret uzyskał poparcie dwóch największych organizacji muzułmańskich w Indonezji – Muhammadiyah i Nahdatul Ulama.

„Jeszcze przed wydaniem dekretu ministerialnego wszystkie meczety zarządzane przez Muhammadiyah wdrożyły politykę [ograniczenia hałasu]. Zewnętrzne nagłośnienie meczetów może powodować zanieczyszczenie hałasem wśród okolicznej społeczności, która chce odpocząć – nie tylko ludzi innych wyznań, ale także samych muzułmanów” – powiedział Abdul Mu’ti, sekretarz generalny grupy Muhammadiyah w rozmowie z Jakarta Globe Beritasatu.

Wiceprzewodniczący Nahdlatul Ulama, Amin Said Husni, uznał dekret za „dobrą i niezbędną” decyzję.

PKS, islamska partia polityczna, opozycyjna wobec rządu, krytykowała nowe wytyczne i stwierdziła, że Ministerstwo Spraw Religijnych nie musi wtrącać się w szczegóły techniczne związane z kultem religijnym.

„Niech ludzie zarządzają [głośnikami meczetu] zgodnie ze swoimi tradycjami” – powiedział deputowany PKS Bukhori Yusuf.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42